Rakúsko ruší povinnú vakcináciu proti koronavírusu, opatrenie polarizuje spoločnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A pharmacist prepares a dose of the Moderna COVID-19 vaccination for children under five at Walgreens pharmacy Monday, June 20, 2022, in Lexington, S.C. Today marked the first day COVID-19 vaccinations were made available to children under 5 in the United States.
Foto: AP Photo/Sean Rayford

Rakúsky minister zdravotníctva Johannes Rauch oznámil, že krajina ruší povinnú vakcináciu proti koronavírusu. Šéf rezortu zdravotníctva vo štvrtok uviedol, že toto opatrenie so sebou prináša riziko polarizácie spoločnosti a mohlo dokonca viesť k tomu, že zaočkovať sa dá menej ľudí.

Plán povinného očkovania všetkých obyvateľov vo veku nad 18 rokov rakúska vláda ohlásila vlani a zákon, ktorý to upravuje, nadobudol účinnosť vo februári. V polovici marca však rakúski poslanci povinné očkovanie pozastavili.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Podľa ministra zdravotníctva rast počtu nových variantov koronavírusu zmenil to, ako obyvatelia vnímajú efektívnosť a nutnosť vakcinácie, dokonca aj medzi tými, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať. To by ich mohlo odradiť od dobrovoľnej vakcinácie posilňujúcou dávkou, ktorá pomôže obmedziť šírenie vírusu na jeseň, konštatoval minister.

Johannes Rauch dodal, že terajšie ťažkosti, ako je inflácia, vysoké ceny energií a obavy súvisiace s vojnou na Ukrajine prispeli k napätiu v spoločnosti. „Potrebujeme každý milimeter solidarity a súdržnosti, aby sme sa vyrovnali s nadchádzajúcimi mesiacmi a rokmi,“ poznamenal minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať