Reforma nemocníc neohrozuje žiadne peniaze, strana Hlas podľa sekcie plánu obnovy len zavádza

Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Revízia výdavkov na zdravotníctvo v roku 2019 identifikovala celkovo 50 opatrení, z toho 26 úsporných opatrení malo od 1. januára 2020 do 30. júna 2021 potenciál ušetriť spolu až 248 miliónov eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Informácie, ktoré v stredu po vládou schválenej reforme nemocníc, začala šíriť strana Hlas-SD, sú podľa sekcie Plánu obnovy a odolnosti SR nepravdivé. Ako ďalej uviedli na sociálnej sieti, informácie sú založené na tvrdení, že schválenie reformy ohrozuje 1,5 miliardy eur z plánu obnovy.

Naopak, schválenie reformy je podľa sekcie plánu obnovy základným predpokladom k tomu, aby mohlo slovenské zdravotníctvo získať historické investície z tohto nástroja.

Slovenská republika sa totiž zaviazala, že do konca 1. štvrťroka 2022 nadobudnú účinnosť zákony, ktorými sa zavedie optimalizácia siete nemocníc vrátane piatich úrovní poskytovateľov. Taktiež sa Slovensko zaviazalo k tomu, že do konca roka 2025 bude podľa novej reformy reprofilizovaných 40 percent súčasných nemocníc.

Člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši (Hlas-SD) v stredu uviedol, že nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 miliardy eur pre slovenských pacientov. Vláda sa podľa neho v pláne obnovy zaviazala zverejniť zoznam nemocníc, ktoré sa budú transformovať, do konca roka 2020. Ak sa tak nestane, ohrozíme podľa Rašiho čerpanie finančnej podpory.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia