Sadzba za poistencov štátu sa nezvýši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

Hnutie OĽaNO-NOVA neuspelo s návrhom zvýšiť sadzbu za poistencov štátu na posledné dva mesiace tohto roka zo súčasných 3,78 % na úroveň 7,56 % z vymeriavacieho základu. Parlament totiž vo štvrtok nesúhlasil s návrhom novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý v prvom čítaní predložili poslanci Marek Krajčí a Alan Suchánek.

„Výrazným znížením sadzby poistného pre štát na rok 2017 na 3,78 % z vymeriavacieho základu – prvýkrát v histórii je znížená pod hranicu 4 % – sa strata Všeobecnej zdravotnej poisťovne len v tomto roku prehĺbi o 118 miliónov eur,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

„Aj vďaka tomuto opatreniu, je na zabezpečenie platobnej schopnosti a likvidity potrebných 150 miliónov eur z externých zdrojov. Napriek tak radikálne zníženému príjmu pre VšZP, nebol doposiaľ predstavený žiaden návrh ani žiadne opatrenie ako predmetný výpadok financií nahradiť,“ konštatovali.

Aspoň na dva mesiace

Podľa opozičných poslancov len takto navýšená sadzba by dokázala v priebehu posledných dvoch mesiacov roka 2017 nahradiť výpadok financií, ktoré na zabezpečenie platobnej schopnosti VšZP v roku 2017 potrebuje.

„Cieľom navrhnutého riešenia je najmä ochrana ústavného práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Predkladaný návrh zákona má preto nielen nápravný, ale aj preventívny charakter, a síce úplné eliminovanie hrozby platobnej nespôsobilosti VšZP, a tým pádom aj zabezpečenie riadneho poskytovania zdravotnej starostlivosti pre viac ako 60 % obyvateľov Slovenskej republiky,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti