Situácia v zdravotníctve je alarmujúca, odborári možno vyhlásia štrajkovú pohotovosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotníctvo, financie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia finančných prostriedkov pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 a zároveň zabezpečilo dostatočný objem financií. V najhoršom scenári budú zdravotníci zvažovať štrajkovú pohotovosť. Informoval o tom SOZ ZaSS.

Personál na hranici svojich možností

„Náš odborový zväz nesie zodpovednosť za spokojnosť a záujmy tisícok zamestnancov v zdravotníctve a sociálnych službách, a preto nás veľmi znepokojuje nejasnosť ohľadom finančného zabezpečenia sektora. Od prerozdelenia financií závisí aj potrebná úprava základných platov o desať percent pre nezdravotníckych pracovníkov, ktorú sme požadovali od Asociácie nemocníc Slovenska, avšak s neúspešným výsledkom, práve pre neistotu vo finančnom rozpočte,“ uviedol predseda SOZ ZaSS Anton Szalay.

Momentálne je podľa neho tento personál na hranici svojich možností a jeho nespokojnosť sa prejavuje nielen vo vnútri pracovného prostredia, ale aj verejne.

Adekvátne pracovné podmienky

Odborári preto vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia finančných prostriedkov a zároveň zabezpečilo dostatočný objem financií, ktorý umožní adekvátne pracovné podmienky a pokryje výdavky na mzdové náklady, ale aj náklady spojené s kolektívnymi zmluvami medzi zamestnávateľmi a odbormi.

Ministerstvo malo zverejniť plán prerozdelenia financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 najneskôr do 15. januára, doteraz sa tak nestalo.

„V opačnom prípade sa SOZ ZaSS bude musieť vážne zaoberať možnosťou vyhlásenia štrajkovej pohotovosti ako opatrenia na presadenie legitímnych práv a záujmov zamestnancov,“ uzavrel Szalay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Szalay
Firmy a inštitúcie Asociácie nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb