Slovenské záchranky by mohli pomáhať aj v Česku a Rakúsku, vláda odobrila návrh o cezhraničnej spolupráci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka, záchranka
Foto: Thinkstock.com

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo na stredajšie zasadnutie Vlády SR návrh o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchranných služieb, ktorý kabinet schválil.

Jeho cieľom je nastavenie rámcového gestorstva pri negociácii medzinárodných zmlúv, ktoré poveruje rezort zdravotníctva realizáciou bilaterálnych rokovaní o možnosti uzatvorenia medzinárodných dohôd s Českou a Rakúskou republikou, a to tak, aby mohla byť zdravotná starostlivosť za presne definovaných podmienok poskytovaná aj na území druhého štátu.

Nedostačujúca zmluva o spolupráci

Sieť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) musí byť organizovaná tak, aby bola zabezpečená dostupnosť prednemocničnej neodkladnej starostlivosti a jej poskytnutie do určitého časového limitu od prijatia tiesňovej výzvy. Práve časová dostupnosť na poskytnutie tejto odbornej starostlivosti v prihraničných oblastiach je jedným z hlavných dôvodov na nadviazanie užšej spolupráce medzi ZZS susedných štátov.

Momentálne je však podľa platného zákona pre záchranné zdravotné služby zásahovým územím výlučne Slovenská republika. S Českou republikou zmluvu o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach síce máme, no daný dokument nedostatočne reaguje na aktuálnu situáciu a potreby oboch krajín.

Prírodná katastrofa na Morave ako príklad

Zákon o integrovanom záchrannom systéme, ako aj súvisiaca právna úprava tiež nedostatočne pokrýva technické detaily zásahov a neupravuje postupy v situáciách súvisiacich s neodkladnou prepravou pacientov, vrátane prepravy pacientov z dôvodu liekovej nedostupnosti na území Slovenska.

Absencia komplexného medzinárodnoprávneho dokumentu je badateľná hlavne pri udalostiach s hromadným postihnutím osôb alebo pri neodkladnej preprave pacientov v kritickom stave. Nedostatočné právne pokrytie cezhraničnej spolupráce záchranných zdravotných služieb ministerstvo demonštruje na príklade prírodnej katastrofy na Morave.

Prevoz novorodencov z Hainburgu je otázny

V súvislosti s Rakúskom je už dlhodobo jednou z prebiehajúcich iniciatív projekt, ktorého zámerom je vybudovanie stabilnej a trvalo udržateľnej inštitucionálnej spolupráce najmä v oblasti neonatológie, s cieľom umožniť prevoz novorodencov z Hainburgu do špičkovo vybaveného neonatologického pracoviska v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave.

V tomto smere sa však bude musieť ešte vyriešiť niekoľko dôležitých otázok, ako napríklad trestno-právna zodpovednosť za úmrtie pacienta pri prevoze, finančná úhrada poškodenia na vozidle či finančné pokrytie zákroku pri kritických zásahoch na území mimo štátu vlastniaceho zásahové vozidlo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôbVláda SRZáchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava