Slovenské zdravotníctvo čaká apokalypsa, lekári aj sestričky "utekajú" a ku kolapsu prispieva aj štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdravotníctvo, zdravotná sestra
Suma za poistencov štátu by mala v budúcom roku klesnúť na 1,1 miliardy eur. Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
  • aktualizované 12. októbra, 13:41

Zástupcovia organizácií pôsobiacich v oblasti zdravotníctva si myslia, že zdravotníctvo nebude dostupné. Minimálne v období krízového stavu, v ktorom sa Slovensko aktuálne nachádza.

Ako ďalej na utorkovej tlačovej konferencii povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský, blížime sa ku kolapsu a dôvodom je nižšia suma za poistencov štátu naplánovaná v rozpočte verejnej správy na nasledujúci rok.

V porovnaní napríklad s Českou republikou sa v rámci rozpočtu dokonca dostávame podľa neho na polovičnú úroveň, a teda príjmy za poskytovateľa budú na polovičnej úrovni.

Odliv zdravotníkov bude pokračovať

Suma za poistencov štátu bola v tomto roku v rámci rozpočtu vo výške 1,43 miliardy eur. Pre rok 2022 je podľa odborníkov z oblasti zdravotníctva naplánovaná suma 1,1 miliardy eur. „Dlhodobo hovoríme, že chýbajú v zdravotníctve personálne kapacity, nie je ani reforma zdravotníctva hotová,“ pokračoval Malatinský.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko skonštatoval, že slovenské zdravotníctvo čaká jednoznačne apokalypsa. „Loď, ktorá sa volá slovenské zdravotníctvo, a ktorá donedávna chcela plávať po prúde s Českou republikou a Poľskom, otáčame proti prúdu a smerujeme k ukrajinskému zdravotníctvu,“ uviedol Petko.

Hromadný odchod zdravotníckych pracovníkov bude podľa Petka pokračovať. Na juhu majú hlásené odchody smerom do Maďarska a na severe do Poľska, kam chodia slúžiť. V konečnom dôsledku na to všetko doplatia podľa neho pacienti.

Odmena za koronavírus

Kým v iných krajinách podľa Petka navyšujú prostriedky do zdravotníctva, Slovensko ide opačným smerom. „Ministerstvo financií a vláda nám chystá takúto odmenu za COVID,“ dodal Petko.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová doplnila, že kolaps zdravotníctva nastane v nasledujúcich rokoch, začne to podľa nej už v budúcom roku. Zatvárajúce sa ambulancie nemá totiž kto nahradiť.

„Čiže ten kolaps čoskoro príde, ak sa už nedeje,“ uzavrela Orosová. Rozpočet je podľa odborníkov v sektore absolútne nedostatočný a ak ho nezmenia, tak aktuálne problémy sa budú stupňovať. Rozpočet by mal byť podľa nich minimálne na úrovni tohto roka a mal by zároveň kalkulovať s úrovňou inflácie, ak ho nechcú navýšiť.

Dofinancovanie zdravotnej starostlivosti

Ministerstvo financií odmieta, že by akékoľvek čisto účtovné rozhodnutie malo priamy dopad na chod nemocníc alebo by nejakým spôsobom ohrozilo poskytovanú starostlivosť pre pacientov. „Štát totiž musí priebežne zabezpečovať dostatočné financovanie zdravotnej starostlivosti v súlade so zákonom o zdravotnom poistení,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor rezortu financií.

Ministerstvo financií sa pri určovaní platby za poistencov štátu pozerá na celkové výdavky v zdravotníctve v závislosti od ekonomického vývoja, a to tak, ako hovorí zákon o zdravotnom poistení.

„V prípade, ak sa preukáže, že tretia vlna nespôsobuje očakávaný odklad zdravotnej starostlivosti, v súlade so zákonom rezort financií dofinancuje všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ konštatuje ministerstvo.

Dve miliardy eur do zdravotníctva

Tlačový odbor rezortu financií zároveň zdôraznil, že v tomto roku štát vynaloží na zdravotnícke výdavky súvisiace s pandémiou 749 miliónov eur.

„Spolu s platbou štátu tak pôjdu v tomto roku do zdravotníctva takmer dve miliardy eur, čo predstavuje historicky najvyššiu sumu a zvýšenie až o 63 percent oproti roku 2019,“ uzavrelo ministerstvo financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslava OrosováMarian PetkoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMF Ministerstvo financií SRZväz ambulantných poskytovateľov (ZAP)