Slovensko patrí ku krajinám s veľkou nedostupnosťou liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kontinuálny nárast cien vstupných surovín ako aj zvyšovanie nákladov na výrobu a transport liekov sú v priamom kontraste s pokračujúcim znižovaním cien generických a biosimilárnych liekov na Slovensku.

Spravodlivý a včasný prístup

Dôsledkom je zvyšujúca sa miera nedostupnosti liekov pre pacientov. Odborníci dlhodobo ponúkajú návrhy riešení situácie na Slovensku, na ktorých sa zhodli i na stretnutí Fóra expertov v Bratislave.

„Snahou našej asociácie je docieliť implementáciu takých podmienok, ktoré zabezpečia spravodlivý a včasný prístup k vysokokvalitnej liečbe generickými a biosimilárnymi liekmi všetkým slovenským pacientom“, hovorí prezidentka Asociácie GENAS Terézia Szádocka.

„Preto považujeme za nevyhnutné odstrániť najväčšie legislatívne bariéry, zosúladiť porovnávanie cien liekov v EÚ podľa medzinárodného odporúčania EURIPID, umožniť navýšenie ceny lieku prostredníctvom referencovania a zrušiť nesystémovú výnimku z fixného doplatku, ktorá bráni penetrácii generických a biosimilárnych liekov na slovenskom trhu,“ povedala.

Najprísnejšia regulácia liekov

Napriek viacerým legislatívnym zmenám je lieková politika na Slovensku stále výrazne preregulovaná. „Slovensko patrí medzi krajiny s najprísnejšou cenovou reguláciou liekov v EÚ a najnižšími úradne určenými cenami liekov. Odvrátenou stranou je však nedostupnosť niektorých liekov na našom trhu,“ konštatuje Dušan Zachar z INEKO.

„Farmaceuti v lekárňach sú v prvej línií problému nedostupnosti liekov a sú konfrontovaní s nespokojnosťou pacientov, zvlášť tých, ktorí si svoje lieky zabezpečia v zahraničí a právom sa pýtajú, prečo nie sú dostupné na Slovensku, ako v členskej krajine EÚ,“ hovorí viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.

„Po reforme legislatívy vnímame skutočnosť, že skôr je možné zabezpečiť pre pacienta náročnú, inovatívnu liečbu ako liečbu najčastejších diagnóz bežnými liekmi s cenou v jednotkách až desiatkach eur,“ konštatuje Snopková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ZacharMiroslava Snopková
Firmy a inštitúcie Asociácia generických výrobcov GENASINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformySLK Slovenská lekárska komora