Slovensko plánuje rozšíriť darcovský program aj o darcov so zastavenou srdcovou činnosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transplantácia srdca
Foto: ilustračné, GettyImages
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský transplantačný program dosiahol v uplynulom roku niekoľko významných úspechov a plánuje ďalšie rozšírenia. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pri príležitosti Svetového dňa transplantácií zhodnotila to, čo sa v tejto oblasti podarilo dosiahnuť.

Medzi najvýznamnejšie momenty patrili tzv. ABO inkompatibilná transplantácia obličky, kedy sú u darcu a príjemcu orgánu krvné skupiny nezlučiteľné, transplantácia obličky HIV pozitívnemu pacientovi s utlmenou aktivitou HIV vírusu a prvá transplantácia Langerhansových ostrovčekov.

Rozšírený darcovský program

Vďaka programu sa v minulom roku podarilo zachrániť 185 ľudských životov. Ambíciou rezortu zdravotníctva a Slovenskej transplantologickej spoločnosti je aj rozšíriť darcovský program o darcov so zastavenou srdcovou činnosťou.

„Našou spoločnou ambíciou je skrátiť čakacie lehoty na životne dôležité orgány, zabrániť predčasným úmrtiam a zvýšiť počty transplantácií. Preto ma teší, že po pandémii COVID-19, ktorá negatívne ovplyvnila transplantačné programy na celom svete, posledný rok a pol zaznamenávame postupný návrat k odberovej a transplantačnej aktivite spred pandémie,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Kampaň Sedem životov

Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo podporuje kampaň Sedem životov a aktivity odborných spoločností, ktoré podporujú darcovstvo a orgánové transplantácie.

Transplantačný program na Slovensku zaznamenal v minulom roku obrovský posun. Dvadsaťšesť ročnému pacientovi s krvnou skupinou 0 sme transplantovali obličku od jeho 53 ročného otca s krvnou skupinou B. Ide o tzv. ABO inkompatibilnú transplantáciu, ktorá bola úspešná a pacient sa teší dobrému zdraviu. Vďaka tomuto programu môžeme na Slovensku zvýšiť dostupnosť transplantácií obličiek väčšiemu počtu pacientov. Znížia sa tak čakacie lehoty na transplantácie a zachránime viac ľudských životov,“ povedala Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Okrem toho sa podarilo úspešne transplantovať Langerhansové (pankreatické) ostrovčeky, ktoré produkujú inzulín, tridsaťosemročnej pacientke s diabetom 1. typu krátko po transplantácii obličky od živého darcu. Vďaka kombinovanej transplantácii oblička – pankreatické ostrovčeky je dnes pacientka kompenzovaná a žije kvalitný život.

„Transplantácia obličky HIV pozitívnemu pacientovi bola možná v súlade s novým Odborným usmernením MZ SR z októbra 2023, ktoré rozšírilo prístup k orgánovým transplantáciám širšej skupine pacientov,“ dodala docentka Žilinská.

Ciele Dolinkovej ministerstva

Od 1. januára do 31. decembra minulého roka sa na Slovensku uskutočnilo 164 odberov, z toho 148 od mŕtvych a 16 od živých darcov. Z celkového počtu bolo realizovaných 84 odberov obličiek, 51 pečení, 23 sŕdc a 1 pankreas. V minulom roku bolo na Slovensku zrealizovaných 186 orgánových transplantácií, z tohto 128 transplantácií obličiek, 17 transplantácií sŕdc, 40 transplantácií pečene plus jedna transplantácia Langerhansových ostrovčekov.

„Našim cieľom je naďalej rozvíjať medzinárodnú spoluprácu v oblasti transplantácií orgánov, rozvíjať transplantačný program od živých darcov a vybudovať národný program párových výmen pre nekompatibilné dvojice,“ uviedla Ivana Dedinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Slovensko chce tiež rozšíriť darcovský program o darcov so zastavenou srdcovou činnosťou po vzore iných európskych krajín. Týka sa to napríklad pacientov, ktorým zastalo srdce z rozličných príčin, napríklad zranenie, infarkt a zástava srdca je u nich nezvratná.

„Tento program je už spustený napríklad v Českej republike, vo Francúzsku, Španielsku, Holandsku, Veľkej Británii či vo Švédsku. Radi by sme ho rozvíjali aj na Slovensku, nakoľko je to cesta, ako zvýšiť počet darcov orgánov a tým aj počet transplantácií,“ dodal Martin Chrastina, hlavný transplantačný koordinátor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin ChrastinaZuzana DolinkováZuzana Žilinská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská transplantologická spoločnosť