Trend darovania obličiek smeruje k veľkorysosti, vyzdvihla Čaputová pri návšteve nefrologickej kliniky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok navštívila Kliniku nefrológie a transplantácií obličiek Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Klinika bola otvorená koncom minulého roka a venuje sa predovšetkým transplantácii obličiek. Prezidentka vyzdvihla, že naša legislatíva je v oblasti darcovstva orgánov dobre nastavená.

Vec rozhodnutia ľudí

Samozrejme, je to vecou rozhodnutia ľudí, ktorí môžu darovať orgán a pomôcť napríklad svojim príbuzným, či sa takýmto spôsobom rozhodnú. Našťastie, ako som sa dozvedela, trend ide smerom k veľkorysosti,“ povedala Čaputová.

Darovať obličku sa môžu rozhodnúť napríklad ľudia na sklonku svojho života alebo príbuzní tých, ktorí to potrebujú.

Kampaň Sedem životov

Prezidentka podčiarkla, že klinika je špičkovým, moderným pracoviskom a kvalita poskytovaných služieb je tu porovnateľná so západnými krajinami. Poďakovala sa lekárom a personálu, ktorí zachraňujú ľudské životy.

Zuzanu Čaputovú oboznámili aj s kampaňou Sedem životov, ktorou sa klinika aktívne zapája do šírenia celospoločenskej osvety o darcovstve a orgánových transplantáciách.

Základom činnosti kliniky je poskytovanie liečebno-preventívnej zdravotnej starostlivosti v oblasti nefrológie a transplantačnej nefrológie.

Zároveň zabezpečuje pregraduálne a postgraduálne vzdelávanie, vedeckovýskumnú, publikačnú a prednáškovú činnosť v odboroch vnútorné lekárstvo a nefrológia vrátane transplantačnej nefrológie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveUniverzitná nemocnica Bratislava