Nemocnice si v prieskume spokojnosti VšZP polepšili, najlepšie hodnotenia získali onkologické ústavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Popradská nemocnica modernizovala a vybudovala novú kliniku
Nemocničná izba s lôžkami v nemocničnej očnej klinike v Poprade. Poprad, 4. september 2023. Foto: archívne, SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské nemocnice si v prieskume spokojnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) oproti predošlému roku polepšili. Ako informuje štátna poisťovňa, poistenci vnímali pozitívne najmä poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ale aj prístup lekárov a sestier.

Horšie na tom boli strava a ubytovanie. Do prieskumu sa zapojilo 12 141 hospitalizovaných pacientov.

Lepšia priemerná známka

Poistenci hodnotili päť typov ústavných zdravotníckych zariadení. Zatiaľ čo v roku 2022 dosiahli priemernú známku 1,54, vlani to bolo 1,50. Najlepšie hodnotenia získali onkologické ústavy, na opačnom konci skončili štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Medziročne si najviac polepšila Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica, ktorá svoju známku zlepšila z 2,08 na 1,54.

Zo štátnych nemocní bola najlepšia ružomberská

Najvyššie hodnotenie v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica. Na druhej priečke sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin a prvú trojicu uzatvára Fakultná nemocnica s poliklinikou J. Reimana Prešov. Zo všeobecných nemocníc poistenci najlepšie vnímali Nemocnicu Bory v Bratislave, Nemocnicu AGEL Košice-Šaca, Nemocnicu svätého Michala v Bratislave spolu so Železničným zdravotníctvom Košice.

Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa s najlepšími hodnoteniami umiestnili na prvých miestach Kardiocentrum AGEL v Košiciach–Šaci, Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica a Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni.

Najspokojnejší boli v Žilinskom kraji

Špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb sa zoradili v poradí Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Z onkologických ústavov vnímali poistenci najlepšie Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, Národný onkologický ústav Bratislava a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.

Najvyššiu spokojnosť v prieskume vyjadrili poistenci s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sa nachádzajú v Žilinskom kraji, najmenej spokojní boli naopak so zariadeniami nachádzajúcimi sa v Trnavskom kraji. Kritickejšie boli v hodnoteniach ženy.

„VšZP bude o výsledkoch prieskumu spokojnosti informovať zmluvných poskytovateľov s cieľom využiť ich na dosiahnutie pozitívnej zmeny v tých oblastiach, ktoré poistenci vnímajú ako najslabšie,“ dodal generálny riaditeľ poisťovne Michal Ďuriš.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia a najdlhšie pôsobiaca zdravotná poisťovňa na Slovensku. Jej jediným akcionárom je Slovenská republika, v ktorej mene koná Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Ďuriš
Firmy a inštitúcie DFNsP Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská BystricaFakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v PrešoveMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný endokrinologický a diabetologický ústav v ĽubochniNEDÚ Národný endokrinologický a diabetologický ústavNemocnica BoryNemocnica Svätého Michala v BratislaveNOÚ Národný onkologický ústavOÚSA Onkologický ústav Sv. AlžbetySÚSCCH Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôbUNM Univerzitná nemocnica MartinÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP RužomberokVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaVÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôbVýchodoslovenský onkologický ústav