Slovensko zavádza mimoriadne opatrenia, v pohotovosti je tisícka policajtov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia
Foto: ilustračné, SITA/Polícia SR
  • aktualizované 8. marca 16:44

Na opatreniach zameraných na zamedzenie šírenia koronavírusu sa podieľajú aj policajti. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu vnútra Peter Lazarov, ešte do dnešnej polnoci potrvá informačná letáková kampaň na hranici SR s Rakúskom.

Na kampani spolupracujú policajti s dobrovoľnou záchrannou brigádou Civilnej ochrany a Komplexnou centrálnou záchrannou službou. „Cieľom kampane je informovať všetkých slovenských občanov, ktorí sa vracajú z miest zasiahnutých koronavírusom ako Taliansko a Rakúsko o možnej prevencii, prípadne o prejavoch ochorenia a kam telefonovať, ak už človek pociťuje zdravotné problémy,“ zdôraznil Lazarov.

Priestupky riešia formou objektívnej zodpovednosti

V pohotovosti sú podľa rezortu vnútra aj hliadky Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Zabezpečujú nepretržitý výkon služby v priestoroch Kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kde poskytujú spoluprácu podľa požiadaviek lekárskeho tímu.

„Polícia rovnako prijíma ďalšie vlastné opatrenia, ktorých cieľom je v maximálnej možnej miere eliminovať šírenie koronavírusu. Ide najmä o zisťovanie a prejednávanie priestupkov formou objektívnej zodpovednosti. Fyzická kontrola dokladov totožnosti vo výkone služby sa realizuje iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,“ povedal Lazarov.

Mimoriadne opatrenia

Cieľom vyššie uvedených opatrení je podľa neho v čo najväčšej možnej miere sa vyvarovať hotovostného styku. „Denne, to znamená za operačný deň, čo je 24 hodín sa na realizácii vyššie uvedených opatrení podieľa približne 1 000 policajtov, zaradených na všetkých útvaroch a službách v rámci Policajného zboru,“ vysvetlil hovorca.

Na Slovensku sa pre koronavírus prijalo v piatok niekoľko zásadných zákazov.

„Rozhodli sme sa počnúc pondelkom dočasne pozastaviť prílety a odlety do Talianska, prijali sme zákaz návštev vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s okamžitou platnosťou po vydaní nariadenia hygienikom. Ministerstvo školstva SR vydá zákaz školských výletov a exkurzií mimo územia SR, zároveň sa zavádza zákaz všetkých návštev v domovoch sociálnych služieb. Po dohode so Zborom väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) bude zákaz návštev väzníc a MPSVaR vydá zákaz návštev v detských domovoch. Sociálna poisťovňa spolu s MPSVaR vydá nariadenia, aby všetci tí, ktorí boli vypísaní PN, iba dočasne informovali o svojej práceneschopnosti a fyzicky ju osobne nahlásia do Sociálnej poisťovne až po preliečení,“ informoval v piatok po zasadnutí ústredného krízového štábu premiér Peter Pellegrini.

Na základe záverov ústredného krízového štábu sa dňom 6. marca zrušili aj všetky zahraničné služobné cesty a prijatia zahraničných delegácií v pôsobnosti všetkých rezortov až do odvolania.

Nová infolinka

Pre záujemcov o informácie o novom koronavíruse Covid-19 je k dispozícii nová infolinka. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, pre verejnosť je dostupná nová infolinka, tentoraz pod taktovkou Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Odborníci na čísle 0800 221 234 odpovedajú na otázky 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Naďalej sú pre verejnosť k dispozícii aj ďalšie kontakty, a to v rámci Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk a jeho regionálnych pracovísk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na Slovensku sú zatiaľ potvrdené tri prípady ochorenia Covid-19. V sobotu podvečer bolo podľa informácií z rezortu zdravotníctva negatívnych 389 vzoriek. Ako úzky kontakt potvrdených prípadov identifikovali a preverili 31 ľudí, ich vzorky boli odoslané na odber biologického materiálu na Kliniku infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava.

„Prešetrené boli aj bežné kontakty uvedených osôb, išlo o 150 ľudí. V ich prípadoch boli nariadené príslušné opatrenia v závislosti od epidemiologického rizika,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Všetky infolinky fungujú v poriadku, sú však preťažené

Telefonické linky slúžiace pre informácie o koronavíruse sú funkčné, treba ich však skúšať viackrát. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, všetky infolinky fungujú v poriadku, sú však preťažené.

Ako dodala, keď pracovník zdvihne telefón, volajúcemu podáva informácie a odpovedá na prípadné otázky.

Tento rozhovor trvá viac minút a počas nich môžu napríklad volať desiatky ľudí, tí sa však nedovolajú. Buď sa číslo zdá ako nedostupné, obsadené alebo volajúceho prepojí na odkazovač. „Treba rovnomerne skúšať infolinky, všetky, ktoré sú. Po novom je ich deväť, najnovšia je tá, ktorú spustilo Národné centrum zdravotníckych informácií,“ konštatovala hovorkyňa rezortu.

Koronavírus
Zdroj: Úrad verejné zdravotníctva SR

V bratislavskej ZOO zatvorili pavilón primátov

Od nedele 8. marca ZOO Bratislava zatvorila Pavilón primátov pre návštevníkov. Ako uviedla Zuzana Chalupová z PR a marketingu ZOO, ide o preventívne opatrenie súvisiace so zamedzením šírenia koronavírusu.

Pavilón primátov v bratislavskej ZOO obývajú dva druhy ľudoopov. päťčlenná skupina šimpanza učenlivého a trojčlenná skupina orangutana sumatrianskeho. „Ľudoopy sú vysoko vnímavé na mnohé ľudské ochorenia. Pavilón primátov sme z preventívnych dôvodov pre návštevníkov zatvorili,“ informovala Chalupová.

Cieľom tohto opatrenia je minimalizácia možností prenosu vírusu v záujme ochrany zdravia zvierat, našich chovateľov a návštevníkov. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť naše ľudoopy vo vonkajších výbehoch vždy, keď bude primerané počasie a potrebná priemerná denná teplota na pobyt zvierat vonku,“ uzavrela.

Banská Bystrica vyzýva zvážiť organizovanie aj účasť na hromadných podujatiach

Mesto Banská Bystrica na svojej webovej stránke vyzýva všetkých organizátorov kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, aby zvážili ich organizovanie, prípadne pri organizácii verejných podujatí prijali všetky preventívne opatrenia.

Samospráva zároveň odporučila podnikateľom na území mesta, aby prijali všetky preventívne opatrenia smerujúce k minimalizácii možného šírenia vírusu. Zvážiť účasť na podujatiach so zvýšeným výskytom osôb majú podľa výzvy mesta aj samotní Banskobystričania.

Preventívno-bezpečnostné opatrenia prijali aj dopravcovia SAD Zvolen, a. s. a Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, a. s. „Pravidelne a vo zvýšenej frekvencii, zabezpečujú dezinfekciu vozidiel ekologickými dezinfekčnými prostriedkami. Dopravcovia zvýšili aj preventívne opatrenia u všetkých pracovníkov prichádzajúcich do styku s verejnosťou, ktoré prispievajú aj k eliminácii bežnej chrípky, ktorá je v tomto období aktuálna,“ informuje mesto.

V Trenčíne rušia všetky akcie organizované mestom

Krízový štáb mesta Trenčín na svojom mimoriadnom zasadnutí vydal viacero pokynov na vykonanie preventívnych opatrení. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

S účinnosťou od 9. marca sa rušia všetky akcie a podujatia s vyššou koncentráciou ľudí, ktoré organizuje mesto Trenčín alebo organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Primátor tiež nariadil uzatvoriť centrum pre seniorov, kluby pre seniorov a všetky kultúrne strediska spravované mestom Trenčín. Rušia sa tiež výlety, lyžiarske výcviky, exkurzie a školy v prírode plánované mimo územia SR a sú organizované školskými zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín.

Primátor tiež prikázal zabezpečiť dezinfekciu Kultúrno-informačného centra a Klientskeho centra mestského úradu Trenčín a priestorov Mestskej polície Trenčín účinným dezinfekčným virucidným prostriedkom a zintenzívniť hygienický filter v predškolských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín,“ doplnila Ságová.

Ďalšie opatrenia odsúhlasené krízovým štábom už majú odporúčací charakter.

Primátor odporúča zvážiť športovým klubom, aby prehodnotili konanie športových podujatí, prípadne účasť divákov na nich. Rovnako organizátorom kultúrnych a spoločenských podujatí odporúča zvážiť prehodnotenie ich konania. Riaditeľom škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín odporúčame sledovať zdravotný stav detí a pri podozrení na ochorenie postupovať podľa odporúčania príslušných orgánov a zabezpečiť dostatočné množstvo umývacích a dezinfekčných prostriedkov a ich efektívne používanie,“ dodala hovorkyňa mesta.

Slovensko registruje troch nakazených

Rezort zdravotníctva v sobotu ráno informoval, že Slovensko už pozná tzv. pacienta „0“ s koronavírusom. Známe boli totiž už výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie Covid-19 (koronavírus).

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19. Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Slovensko tak eviduje tri prípady osôb nakazených koronavírusom. Štvorčlenná slovenská rodina je zase v karanténe v rakúskom Kittsee.

V prípade podozrenia na nákazu novým koronavírusom môžu občania kontaktovať nonstop infolinku 0917 222 682 alebo písať na e-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať