Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok schválila druhú vakcínu proti malárii.
Lacnejšia a dostupnejšia možnosť
Vďaka tomuto rozhodnutiu by tak mnohé krajiny mohli získať lacnejšiu a dostupnejšiu možnosť dostať sa k vakcíne proti spomenutej chorobe. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že zdravotná agentúra Organizácie Spojených národov (OSN) schvaľuje novú vakcínu proti malárii na základe stanovísk dvoch expertných skupín a odporúča jej použitie u detí ohrozených touto chorobou.
Sieť ProCare a Svet zdravia mení názov na Penta Hospitals
„Ako výskumník malárie som sníval o dni, keď budeme mať bezpečnú a účinnú vakcínu proti malárii. Teraz máme dve,“ povedal Tedros.
Trojdávková vakcína
Oxfordská univerzita vyvinula novú trojdávkovú vakcínu s pomocou Serum Institute of India. Výskum naznačuje, že je účinná na viac ako 75 % a chráni najmenej ďalší rok s posilňovacou dávkou.
Vo svete nie je diagnostikovaných približne štyridsať percent prípadov cukrovky, najviac ich je v Afrike
Tedros uviedol, že očkovacia dávka by mala stáť približne dva až štyri doláre a mohla by byť dostupná v niektorých krajinách budúci rok, ak budú investori súhlasiť s jej kúpou. Začiatkom tohto roka už túto vakcínu schválili regulačné orgány v Ghane a Burkine Faso.
Vakcína Mosquirix
Malária je parazitické ochorenie, ktoré šíria komáre. Medzi ďalšími nástrojmi, ktoré sa v boji proti nej používajú po desaťročia, sú sieťky nad posteľami či insekticídy. WHO pred dvomi rokmi podporila prvú vakcínu proti malárii na svete. Vakcínu známu ako Mosquirix vyvinula farmaceutická firma GlaxoSmithKline v roku 1987, no stále čelí výzvam.
Riziká chrípky netreba podceňovať, na nebezpečné ochorenie upozorňuje Aliancia proti chrípke
Látka je účinná len na zhruba 30 percent, vyžaduje si štyri dávky a jej ochrana oslabuje po niekoľkých mesiacoch. Podľa vedcov však aj napriek tomu môže mať veľký vplyv v boji proti malárii v Afrike, ktorá je domovom väčšiny zo svetových 200 miliónom prípadov a 400-tisíc úmrtí ročne.