Vo svete nie je diagnostikovaných približne štyridsať percent prípadov cukrovky, najviac ich je v Afrike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inzulínová pumpa, inzulín, diabetik, cukrovka
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zhruba 40 percent ľudí na celom svete trpiacich cukrovkou nie je diagnostikovaných.

Najviac ľudí v Afrike

Vyplýva to z nového globálneho prieskumu o trhu venujúcemu sa tomuto ochoreniu, o ktorom informuje denník The Guardian. Najviac ľudí nie je podľa neho diagnostikovaných v Afrike (60%), juhovýchodnej Ázii (57%) a západnom Tichomorí (56%).

Polovica diagnostikovaných nedostáva liečbu, uvádza prieskum. Traja zo štyroch ľudí s cukrovkou žijú v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, kde ľudia nemajú dostatočný prístup k zdravotníckym službám.

Výrazný rozdiel v liečbe

„Výrazný rozdiel“ v liečbe „zdôrazňuje naliehavú potrebu zlepšiť prístup k diabetickej starostlivosti v celosvetovom meradle“, prízvukuje štúdia. Prieskum sa zameral na viac ako 2 800 spoločností, 1 500 investorov a 80 výskumných a rozvojových centier venujúcich sa diabetu.

Na diagnostiku cukrovky sa vo svete zameriava viac ako 530 spoločností. Z toho len 33 z nich je v Afrike, juhovýchodnej Ázii a západnom Tichomorí, upozornila vedúca prieskumu Sasha Korogodski.

Štyri obrovské monopoly

„Obmedzená infraštruktúra zdravotnej starostlivosti vrátane nedostatku zdravotníckych pracovníkov a diagnostických zariadení môže brániť včasnej diagnostike cukrovky,“ povedala.

Viac ako 70 firiem (55%) vyrábajúcich lieky na diabetes je v Spojených štátoch, 17 percent výrobcov je v Európe. Trh zameraný na cukrovku je rozdelený hlavne na štyri obrovské monopoly, a to Novo Nordisk, Sanofi, Eli Lilly a Merck. Spolu tvoria približne 72 percent trhu.

V roku 2021 bolo takmer sedem miliónov úmrtí vo svete v dôsledku cukrovky. A to aj napriek tomu, že na liečbu bolo vynaložených 970 miliárd dolárov, varuje prieskum.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať