Takmer každého piateho Slováka trápia problémy so štítnou žľazou, prevencia je však podceňovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štítna žľaza
Ilustračné foto: Gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Takmer každého piateho Slováka v dospelosti trápia problémy so štítnou žľazou, pričom sú výrazne častejšie u žien. Aj keď ide o malý orgán, jeho funkcia je nenahraditeľná, no prevencii sa venuje pozornosť len u malého percenta Slovákov.

Stačí pritom jednoduchý laboratórny test, ktorý dokáže posúdiť funkciu štítnej žľazy a odhaliť prípadné zmeny v tkanivách. Štítna žľaza sa nachádza v prednej časti krku a aj keď váži len 10 až 20 gramov, zohráva zásadnú rolu v ľudskom organizme.

Produkcia hormónov štítnej žľazy

„Primárnou funkciou štítnej žľazy je vylučovanie hormónov thyroxín a trijódtyronín, ktoré ovplyvňujú mnohé procesy v organizme,“ vysvetľuje Vlasta Riashko z endokrinologickej ambulancie Nemocnice AGEL Žiar nad Hronom.

Pre produkciu hormónov štítna žľaza potrebuje jód. Jeho nedostatok môže viesť k vzniku strúmy, teda k zväčšeniu štítnej žľazy, ale nadbytok jódu môže zhoršiť príznaky ochorení štítnej žľazy.

Doplnenie jódu do organizmu

Jód si možno doplniť výživovými doplnkami alebo z jedla, pričom kvalitnými zdrojmi sú morské plody, mliečne výrobky, jódovaná soľ a vajcia. Okrem jódu na poruchy štítnej žľazy vplýva aj genetika a imunitný systém. Výskyt ochorení je výrazne vyšší u žien, najmä kvôli tehotenstvu a zmenám v imunitnom systéme.

„Väčšina zdravotných komplikácii so štítnou žľazou sa týka jej schopnosti produkovať hormóny. Problém však môže nastať aj pri jej abnormálnom zväčšení, teda strume. V neposlednom rade je celosvetovo na vzostupe aj diagnostika rakoviny štítnej žľazy,“ dodáva odborníčka.

Nepríjemné príznaky spojené s ochorením

Samotná štítna žľaza v prípade ochorenia nebolí, spájajú sa s ňou však nepríjemné príznaky, ktoré pacienti často mylne prisúdia iným ochoreniam alebo životnému štýlu. Pri hypertyreóze štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo hormónov, čo vedie k nezdravému úbytku hmotnosti, búšeniu srdca, traseniu rúk a ďalším príznakom.

Hypotyreóza naopak znamená nedostatočnú produkciu hormónov, čo spomaľuje metabolizmus a prejavuje sa nárastom hmotnosti, únavou, zníženou výkonnosťou a ďalšími príznakmi. Hormóny štítnej žľazy sú kľúčové aj pre vývoj detí.

Dieťa by malo podstúpiť vyšetrenie u endokrinológa, ak sa v rodine vyskytli ťažkosti so štítnou žľazou, alebo ak sa u dieťaťa pozorujú zmyslové chyby. Preventívne sa odporúča absolvovať krvné testy a ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AGEL