- aktualizované 14. júna 16:25
Tri tisícky lekárov deklarujú, že dajú výpoveď, ak vláda nezačne riešiť problémy slovenského zdravotníctva. Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po utorňajšom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom.
Nikto nerieši odliv zdravotníkov
V posledných dňoch sa pre nedostatok zdravotníkov maľujú alebo zatvárajú nemocničné oddelenia. „Ak je obmedzený chod oddelenia v odľahlom kúte Slovenska, je to varovný signál. Ale ako máme nazvať takzvané dočasné zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v národnom onkologickom ústave v centre Slovenska?,“ pýta sa Visolajský a dodáva, že ani ministerstvo zdravotníctva, ani vláda neriešia odliv zdravotníkov. „Počúvame neustále len sľuby a riešenia neprichádzajú,“ povedal predseda LOZ.
Matovič rečami o „váľaní si šuniek“ vyháňa lekárov a sestry za hranice, normálny človek sa nestačí diviť
Premiér Eduard Heger podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej citlivo, ale zároveň naliehavo vníma potreby lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych zamestnancov.
„Keďže sa jedná o každoročný, teda štrukturálny výdavok, vyriešenie týchto potrieb je, žiaľ, spojené s identifikáciou a schválením dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda,“ uviedla Janíková.
Preťažený neriešený systém
Lekárske odbory zdôrazňujú, že situácia je vážna a veľká väčšina lekárov univerzitných, fakultných a niektorých menších nemocníc podporuje požiadavky LOZ. Okolo 3 000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je podľa nich konečný stav.
V roku 2011 LOZ vyzbieralo podobný počet podpisov, ale na Slovensku v tom čase pracovalo viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2 000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. „Časový limit nedávame vláde my, ale preťažený neriešený systém, ktorý pre pacientov prestáva fungovať,“ zdôraznil Visolajský.
Okolité štáty podľa lekárskych odborov stabilizovali svojich zdravotníkov a riešia problémy svojich zdravotníckych systémov. „Naopak, slovenské vlády zdravotníctvo neriešia a s lekármi len bojujú,“ vyjadril sa Visolajský.
Systém financovania nemocníc
LOZ na jar tohto roka vyhlásilo štrajkovú pohotovosť a vyzvalo vládu na riešenie situácie v zdravotníctve. Požiadavky lekárov sa týkajú systémového riešenia miezd nemocničných sestier a nemocničných lekárov, reflektujúc situáciu v krajinách V4.
Prioritou má byť tiež systém financovania nemocníc, aby neboli nútené liečiť pod náklady, podpora lekárskych fakúlt, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov a reforma následného vzdelávania lekárov.
Lekárske odbory tiež požadujú pomerné zvýšenie personálneho a priestorového zabezpečenia v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť o pacientov zo zrušených oddelení po optimalizácii siete nemocníc.