Trápia vás večne studené ruky a nohy? Riešenie môže byť jednoduché

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruky, pokožka
Nedostatočné prekrvenie je viditeľné aj na farbe prstov, ktoré mierne modrejú a môžu byť aj necitlivé. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Máte stále studené ruky a nohy? Príčinou je nedostatočné prekrvovanie končatín. Často sú problémom nielen studené končatiny, ale aj suchá a na dotyk citlivá pokožka. Nedostatočné prekrvenie je viditeľné aj na farbe prstov, ktoré mierne modrejú a môžu byť aj necitlivé. Príznakom môže byť aj bolesť či svalové kŕče.

Studené končatiny trápia viac nežné pohlavie, pričom rizikovými faktormi môže byť napríklad užívanie antikoncepcie, stres či nedostatok pohybu. Za nedostatočným prekrvovaním končatín sa však môžu skrývať aj vážnejšie choroby ako hypertenzia, ischemické choroby srdca, anémia či poruchy funkcie štítnej žľazy. Ak teda nepomôže žiadna z nasledujúcich rád, je potrebné problém riešiť s lekárom.

Dostatok pohybu

Horším prekrvovaním končatín v súvislosti s nedostatkom pohybu trpia najmä ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie. Dobrým liekom je v tomto prípade napríklad krátka ranná rozcvička. Na rozprúdenie krvného obehu je dobrý strečing či pár klasických cvikov, ako napríklad drepy.

Správnej cirkulácii krvi pomáhajú aj aeróbne aktivity ako beh, bicyklovanie, plávanie a tiež tanec. Skákanie cez švihadlo je tiež správnou voľbou. V prípade sedavého zamestnania môžete aj popri práci robiť jednoduché cviky nôh v sede.

Eliminácia stresu

Príčinou studených končatín môže byť aj permanentný stres, strach či úzkosť. Ide o stavy, kedy sa cievy prirodzene sťahujú a do končatín tak neprúdi dostatok krvi. Preto ak nadmerný chlad pociťujete práve v stresovom období, je potrebné začať riešiť svoj psychický pokoj.

Vyhnúť sa stresovým situáciám je niekedy nemožné, preto je potrebné zapracovať na ich zvládaní a nájsť si spôsoby upokojenia, ktoré vám budú vyhovovať. Vhodné sú dychové cvičenia, meditácia či iné relaxačné techniky. Niekedy si stačí nájsť čas na obľúbené aktivity, rodinu či priateľov.

Kompresné ponožky a masáž

Pri neustálom pocite studených nôh sú vhodnou voľbou kompresné ponožky. Tie zlepšujú cirkuláciu krvi tým, že na nohu vytvárajú väčší tlak. Vhodné sú preto nielen pre ľudí, ktorých trápia kŕčové žily.

Výborným spôsobom na zlepšenie prekrvenia dolných a horných končatín je aj masáž. Stačí si dopriať krátku masáž rúk a nôh každý deň.

Sauna či striedanie studenej a teplej sprchy

Prekrvenie končatín a celého tela zlepšuje aj pravidelná návšteva sauny. Saunovanie zahrieva telo, zlepšuje prietok krvi a pozitívne vplýva na prekrvenie v celom organizme vrátane mozgu.

Podporiť krvný obeh vieme aj prudkými zmenami povrchovej teploty tela, napríklad striedaním teplej a studenej vody počas sprchovania. Vhodné je začať teplou sprchou, potom zmeniť na studenú a potom sa opäť vrátiť k teplej. Na túto metódu, kedy dochádza k rýchlym teplotným zmenám, je potrebné si však zvykať postupne.

Nefajčite a dodržujte pitný režim

Fajčenie a nedokrvovanie končatín spolu úzko súvisia. Nikotínom si fajčiari poškodzujú steny tepien a zhusťujú krv. Spolu s tým rastie aj riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Najlepšou možnosťou je skrátka prestať fajčiť.

Na lepšie prekrvenie končatín pomáha aj pravidelný pitný režim. Krv totiž tvorí z veľkej časti voda a správnym pitným režimom ju udržiavame v správnej hustote a pohybe.

Príznak nutričných nedostatkov

Nedostatočný príjem minerálov a vitamínov môže mať za následok nielen zlé dokrvenie končatín ale aj mnoho ďalších zdravotných ťažkostí. Studené nohy a ruky môžu byť signálom, že telu chýba železo, čo je bežné napríklad pri anémii.

Vhodné je pre prekrvenie dopĺňať aj omega-3 mastné kyseliny a tiež vitamíny B, C a D. Obzvlášť vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu červených krviniek. Jeho nedostatok môže tiež spôsobovať anémiu. Vhodné je užívanie aj výživových doplnkov s obsahom ginko biloby. Ginko zlepšuje priechodnosť ciev a podporuje obeh krvi vrátane rúk a nôh.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať