Trenčín spúšťa druhú etapu testovania protilátok, šancu zapojiť sa majú už aj očkovaní obyvatelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, protilátky
Ilustračné foto: SITA/(John Cairns, University of Oxford via AP)

Testovanie hladiny protilátok na ochorenie COVID-19 v rámci spoločnej štúdie mesta Trenčín a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied bude pokračovať druhou etapou.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, k dispozícii je 2-tisíc odberových setov, pričom na rozdiel od prvej etapy sa do štúdie môžu zapojiť aj očkovaní Trenčania.

V prvej etape otestovali cez tisíc vzoriek

Trenčianska radnica zabezpečila pre štúdiu 3 300 odberových setov, pričom v prvej etape prinieslo vzorky 1 109 neočkovaných Trenčanov.

„Všetky vzorky, ktoré sa vrátili, sme boli schopní spracovať pomocou metódy ELISA a stanoviť v nich hladinu protilátok. Celková pozitivita na prítomnosť protilátok proti SARS-CoV-2 je 39,44 %,“ zhodnotil Juraj Kopáček z Biomedicínskeho centra SAV.

Ako dodal, výsledok testu všetkým zapojeným ľuďom zaslali e-mailom alebo SMS, pričom podrobnú analýzu výsledkov bude centrum robiť až po ukončení štúdie.

Šancu dostali aj zaočkovaní Trenčania

Od dnešného dňa (11. februára 2022, pozn. redakcie) sa môžu do štúdie zapojiť aj ďalší Trenčania, bez ohľadu na to, či podstúpili v minulosti vakcináciu.

„Štúdiu po dohode s mestom Trenčín otvárame aj zaočkovaným obyvateľom mesta, aby aj oni mali možnosť zistiť, akú hladinu protilátok majú po očkovaní. Za tým účelom sa aj mierne upravil dotazník, pretože nás zaujíma, akou vakcínou boli ľudia očkovaní, koľkými dávkami a podobne,” poznamenal Kopáček.

Podobne ako v prvej etape sa do štúdie môžu záujemcovia prihlasovať elektronicky na webovej stránke mesta, pričom využiť je možné aj telefonickú linku 0903 113 047 od 8:00 do 14:00.

Registrácia bude ukončená vo štvrtok 17. februára, odberové sety si zaregistrovaní občania budú môcť prebrať o dva dni neskôr na vopred určených miestach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika Ságová
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAV