ÚDZS upozornil na neštandardný proces v súvislosti so zmenami vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vzhľadom na zmeny v predstavenstve a dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) posudzuje žiadosti a poukazuje na neštandardný proces.

Úrad očakáva, že neštandardný stav vo vedení poisťovne potrvá len krátko. Reagoval tak v piatok na to, že Ministerstvo zdravotníctva SR ako jediný akcionár zmenilo stanovy VšZP a jej predstavenstvo bude dočasne len jednočlenné. Nový predseda predstavenstva Michal Ďuriš je totiž zároveň jediný člen predstavenstva. Úrad o tom informoval na svojom portáli.

Prvý takýto prípad

ÚDZS ešte vlani 18. decembra na základe žiadosti VšZP udelil súhlas na voľbu troch nových členov jej predstavenstva – okrem Ďuriša aj Mateja Feketeho a Moniky Begánovej. VšZP v závere minulého roka podala rozklad voči rozhodnutiam úradu o súhlase na voľbu dvoch posledne menovaných.

Poisťovňa 11. januára vzala späť rozklad v prípade Feketeho, rozhodnutie úradu o súhlase je teda právoplatné. Vo veci rozkladu vo vzťahu k Begánovej úrad vykonáva príslušné procesné úkony.

„Ide o prvý prípad, keď VšZP podala úradu žiadosti o vydanie predchádzajúceho súhlasu a následne rozkladom napadla rozhodnutia úradu, ktorými úrad žiadostiam VšZP v plnom rozsahu vyhovel,“ uviedla hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

Preverujú splnenie zákonných podmienok

Kompetenciu voliť a odvolávať dve tretiny členov dozornej rady VšZP má ministerstvo zdravotníctva, zamestnanci si volia tretinu dozornej rady. Dozorná rada má aktuálne štyroch členov z pôvodných šiestich, vrátane podpredsedu, takže je funkčná a stále uznášaniaschopná. Úrad dostal 21. decembra dve žiadosti a 10. januára jednu žiadosť o vydanie súhlasu na voľbu troch nových členov dozornej rady VšZP.

„Vo veci žiadostí úrad koná a aktuálne preveruje splnenie zákonných podmienok na vydanie predchádzajúceho súhlasu na voľbu navrhovaných osôb za členov dozornej rady VšZP,“ podotkla Hudecová.

Odvolanie vedenia VšZP

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) v stredu odvolala vedenie VšZP na čele s generálnou riaditeľkou a predsedníčkou predstavenstva Ľubicou Hlinkovou. Za nového generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva VšZP zároveň vymenovala od 11. januára Michala Ďuriša.

Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo s tým, že pre zachovanie plynulého fungovania VšZP boli zmenené stanovy poisťovne, aby bolo predstavenstvo poisťovne dočasne jednočlenné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica HlinkováMichal ĎurišMonika HudecováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa