Úrad verejného zdravotníctva odporúča tri dobrovoľné očkovania

Očkovanie, covid 19
Foto: ilustračné, SITA/AP

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporúča ľuďom tri druhy dobrovoľných očkovaní. Ide o očkovanie proti invazívnym meningokokovým ochoreniam, proti kliešťovej encefalitíde a proti vírusovej hepatitíde typu A.

Trend vo výskyte týchto ochorení

Očkovanie proti týmto ochoreniam má podľa úradu svoj význam vzhľadom na aktuálny trend vo výskyte týchto ochorení. ÚVZ o tom informoval v tlačovej správe. Očkovanie proti invazívnym meningokokovým ochoreniam má podľa úradu svoje opodstatnenie vzhľadom na dôsledky tejto infekcie.

Úmrtia na meningokokové ochorenia totiž majú podľa evidovaných dát vzrastajúci trend, pričom úmrtnosť na toto ochorenie vlani presiahla 40 percent.  Význam očkovania proti vírusovej hepatitíde typu A vzrástol aj vzhľadom na záujem ľudí o cestovanie do exotických destinácií so zníženým hygienickým štandardom.

Vedľajšie účinky vakcín

ÚVZ v súvislosti s očkovaním proti kliešťovej encefalitíde upozorňuje na to, že vlani bol najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.

Kliešte, ktoré môžu vírus kliešťovej encefalitídy prenášať, sú vplyvom klimatických zmien počas roka aktívne dlhšie, na rozsiahlejšom území a vo vyššej nadmorskej výške než v minulosti.

Cieľom úradu je vysvetliť objektívne dôvody, pre ktoré sa oplatí podstúpiť odporúčané očkovania. „Robíme to preto, lebo ľudia majú prirodzenú tendenciu sústrediť sa na prípadné vedľajšie účinky vakcín, avšak zabúdajú na vážne následky rozhodnutia nepodať odporúčanú vakcínu,“ dodal ÚVZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR