V Česku potvrdili prvý prípad omikronu, infikovaná žena letela cez Juhoafrickú republiku

Laboratorium, vedci, lieky
Vedci by mali dostať na výskum nových vírusov viac peňazí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česká republika eviduje prvý potvrdený prípad nového variantu koronavírusu. Mutáciu omikron v pondelok definitívne potvrdili testy u ženy z Liberca, ktorá mala pozitívny výsledok vo dvoch skorších testoch. Informuje o tom v pondelok spravodajský portál TN.cz.

Nakazená žena narodená v roku 1961 sa podľa libereckej nemocnice vrátila z dovolenky v Namíbii s medzipristátiami v Juhoafrickej republike a v Dubaji.

Mutácia vzbudzuje obavy

Variant s pôvodným označením B.1.1.529 prvý raz nahlásili WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant omikron medzi tzv. varianty vzbudzujúce obavy vzhľadom na ich možnú vyššiu infekčnosť.

Viac o téme: Koronavírus

Zdravotnícke úrady v Portugalsku v pondelok oznámili, že medzi členmi profesionálneho futbalového klubu identifikovali 13 prípadov nákazy variantom omikron. Jeden z pozitívne testovaných hráčov lisabonského klubu Belenenses nedávno vycestoval do Juhoafrickej republiky, kde nový variant identifikovali ako prví.

Škótska vláda v pondelok potvrdila, že identifikovala šesť nových prípadov, čím sa celkový počet potvrdených infekcií v Spojenom kráľovstve zvýšil na deväť. Prvé nové prípady hlásili počas víkendu aj Austrália, Holandsko a Kanada.

Podozrivých má už aj Francúzsko

Vo Francúzsku evidujú osem podozrivých prípadov nákazy novým variantom. Týkajú sa ľudí, ktorí nedávno cestovali do južnej Afriky. Testy už ukázali, že sú pozitívni na koronavírus, avšak ani na jeden z jeho predchádzajúcich variantov.

Zdravotnícke úrady v pondelok informovali, že výsledky následných genetických testov môžu byť známe až o niekoľko dní. V prípade, že sa podozrenia potvrdia, budú to prvé známe prípady nového variantu vo Francúzsku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)