Indické orgány potvrdili v utorok prvý prípad úmrtia v dôsledku anafylaxie po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Podľa správy predloženej Národným výborom pre nežiaduce udalosti po imunizácii (AEFI) zomrel 68-ročný muž.
Jeho úmrtie definujú ako „reakciu súvisiacu s vakcínou“. Zosnulý bol očkovaný ešte 8. marca vakcínou s názvom Covishield, ktorá sa vyrába priamo v Indii, no za jej vývojom stojí spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
Európska lieková agentúra neodporúča očkovanie AstraZenecou pre ľudí so zdriedkavým cievnym syndrómom
Vakcína Covishield sa používa vo viac ako 40 krajinách sveta, v rámci Európy je jej použitie schválené v susednom Maďarsku a na Ukrajine, očkuje sa ňou aj v Kanade či Brazílii. Schválila ju aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
31 prípadov
Ide o prvé úmrtie spojené s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 v dôsledku anafylaxie, teda silnej alergickej reakcie, ako informujú indické médiá. AEFI doteraz preverovala 31 prípadov hlásených vážnych nežiaducich účinkov súvisiacich s alergickou reakciou.
Z nich bolo 18 klasifikovaných ako prípady, ktoré majú náhodnú príčinnú súvislosť s očkovaním, sedem ako neurčitých, v troch prípadoch sa zistilo, že súvisia s vakcínou ako produktom, jeden s úzkosťou z reakcie a dva prípady boli neklasifikovateľné.
Najväčší výrobca vakcín spomalil globálnu snahu o imunizáciu, prioritou je India
V krajine bolo doteraz podaných celkovo viac ako 250 miliónov dávok očkovacích látok. Okrem Covishieldu sa Indovia očkujú aj ruskou vakcínou Sputnik V a vakcínou Covaxin, ktorú vyvinula indická biotechnologická spoločnosť Bharat Biotech.
Úmrtnosť 1 %
Vládny orgán v správe ďalej uviedol, že výhody očkovania naďalej prevažujú nad rizikom poškodenia a že ako gesto maximálnej opatrnosti sa všetky objavujúce sa hlásenia o nežiaducich účinkoch neustále sledujú a pravidelne kontrolujú.
Indické ministerstvo zdravotníctva v utorok uviedlo, že počet úmrtí hlásených po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19 je iba na úrovni 0,0002 percenta. Úmrtnosť ľudí s pozitívnymi testami na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 je však viac ako jedno percento.
Veľké rozdiely v regionálnej zaočkovanosti spôsobia vznik smrteľnejších nových variantov, tvrdí český expert
Odborníci tiež pripomínajú, že očkovať by sa mali aj ľudia, ktorí koronavírusovú infekciu prekonali. Štúdie preukázali, že deväť percent takýchto ľudí nemá detekovateľné protilátky a sedem percent nemusí mať ani bunky, ktoré protilátky produkujú.