Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) v tlačovej správe potvrdila šírenie nového koronavírusu medzi obyvateľmi hlavného mesta. Urobila tak na základe kontrolných vzoriek z prítokov do čistiarní odpadových vôd vo Vrakuni a Petržalke.
Čína otestovala milióny ľudí v meste Čching-tao, potvrdili len 13 prípadov COVID-19
Vo vzorkách boli identifikované neaktívne časti vírusu SARS-CoV-2. Ako BVS zdôrazňuje, nájdené fragmenty vírusu nie sú nákazlivé, ale poslúžia výskumníkom. Na základe nich totiž môžu identifikovať oblasti, kde sa vírus vyskytuje, a tiež odhadnúť, či chorých pribúda, alebo je už infekcia na ústupe.
Pitná voda je maximálne bezpečná
Pitná voda v regióne je z epidemiologického pohľadu maximálne bezpečná, informovala BVS. „Vodárenské zdroje fungujú v sprísnenom režime a preventívne pridávanie zlúčenín chlóru do verejných vodovodov v plnej miere stačí na jej ochranu,“ vysvetlila.
Poukážu na šírenie alebo ústup vírusu
Ako pre portál vZdravotníctve.sk spresnil Peter Podstupka, riaditeľ komunikácie spoločnosti BVS, „vo vzorkách odpadových vôd odobratých na prelome septembra a októbra sa v čističke odpadových vôd (ČOV) Vrakuňa našiel jeden fragment a v ČOV Petržalka päť RNA fragmentov vírusu. Vzorky zo začiatku októbra boli tiež vyhodnotené pozitívne, ale počet fragmentov vírusu ešte nemá BVS k dispozícií.“
Mladík sa koronavírusom nakazil dvakrát. Jeho prípad mal nečakaný priebeh aj pre lekárov
Dodal však, že v nasledujúcich dňoch až týždňoch už bude možné na základe týchto dát lepšie stanoviť rozširovanie alebo ústup vírusu v populácii v spádových oblastiach.
Projekt VIR-SCEN
Údaje podľa BVS pochádzajú z projektu VIR-SCEN, ktorý zastrešuje Oddelenie environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorá okrem Bratislavskej vodárenskej spoločnosti spolupracuje aj s Ústavom molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty a Katedrou molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
V odpadovej vode sa objavili až v septembri
Odpadové vody sú podľa BVS už od apríla monitorované na prítomnosť RNA fragmentov nového koronavírusu. Prvýkrát sa však v odpadovej vode objavili až 29. septembra.
Prežiť zápal pľúc je tvrdá skúška imunity a kondície. Ako ho rozpoznať u starších?
Na prítomnosť fragmentov SARS-CoV-2 v odpadovej vode v priebehu pandémie upozornili viaceré krajiny. Taliani dokonca našli pri spätnom výskume koronavírus vo vzorkách odpadových vôd v Miláne a Turíne už 18. decembra, teda najmenej o dva mesiace skôr, ako sa potvrdilo jeho lokálne rozšírenie v populácii.