V okrese Prešov stúpa počet prípadov žltačky, deti budú mimoriadne očkovať a nemocnica zakázala návštevy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žltačka typu A
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. októbra, 13:44

V okrese Prešov zaznamenali regionálni hygienici celkovo už viac ako 140 laboratórne potvrdených prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA). V stredu 4. októbra pribudlo na oddelení epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove 11 laboratórne potvrdených ochorení žltačky.

Ohniská nákazy sa nachádzajú v obciach Žehňa, Tuhrina, Červenica a Lesíček. Sporadický výskyt bol v uplynulých dňoch zaznamenaný aj v obciach Abranovce a Bzenov, kde evidujú jeden prípad. Ten sa vyskytol aj v meste Sabinov.

Najviac prípadov bolo v obci Lesíček

K 4. októbru bolo RÚVZ Prešov kumulatívne hlásených celkovo 144 prípadov žltačky. V obci Žehňa bolo v stredu zaznamenaných sedem nových prípadov, všetky u detí žijúcich v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania.

Kumulatívne je od 17. augusta, kedy bol z prešovskej nemocnice hlásený prvý prípad ochorenia, hlásených v obci celkovo 34 ochorení na VHA. Dva nové prípady pribudli v obci Tuhrina, kde od 4. septembra evidujú celkovo 13 ochorení.

V obci Červenica pribudol jeden prípad, od 5. septembra je ich už spolu 38. Najviac prípadov bolo v súvislosti s epidemickým výskytom ochorenia zaznamenaných doteraz v obci Lesíček, kde je celkovo 49 chorých. V stredu k nim však nepribudol žiaden.

Hygienici nariadili mimoriadne očkovanie

RÚVZ nariadil v obciach s týmito prípadmi a v exponovaných obciach v okolí, kde je vzhľadom na nízky hygienický štandard možný predpoklad ďalšieho šírenia tohto ochorenia, mimoriadne očkovanie detí do 15 rokov.

V mimoriadnej prevádzke budú aj zariadenia pre deti a mládež. Zakázané sú aj hromadné podujatia.

Nemocnica zakázala návštevy

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ľubomír Šarník, k štvrtku 5. októbra je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 73 pacientov s VHA, pričom kapacita oddelenia je 90 lôžok.

„Reprofilizovali sme 50 lôžok a zaviedli sme zákaz návštev na lôžkových oddeleniach,“ uviedol Šarník s tým, že zákaz návštev platí od 4. októbra až do odvolania. Výnimky sú možné iba pri pacientoch v paliatívnej starostlivosti a umierajúcich na základe povolenia primára, alebo pri návšteve kňaza za účelom vysluhovania sviatostí. Návštevy sa riadia pokynmi zdravotníckeho personálu a musia dodržiavať hygienicko-epidemický režim.

Návštevy nebudú umožnené osobám s klinickými prejavmi akútnej respiračnej infekcie. Priniesť a odniesť osobné veci pacientom bude možné denne od 15:00 do 17:00.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove