V tretej vlne budú COVID-19 šíriť hlavne deti. Pediatrička Prokopová hovorí, ako sa tomu štát chystá zabrániť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, školáci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tretia vlna pandémie je už pred dverami, šírenie Delta variantu koronavírusu sa zastaviť nepodarí. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že ochorenie budú rozširovať hlavne deti. Ide totiž o veľmi účinných prenášačov, keďže ochorenie častejšie prežívajú bez príznakov alebo trpia iba ľahšou formou. Vedia si tak koronavírus jednoducho priniesť domov.

Pri deťoch je riziko úmrtia alebo závažného priebehu ochorenia COVID-19 veľmi nízke, no rodinní príslušníci, najmä tí starší, môžu byť ohrození. Aj preto by mal štat pripraviť plán, ktorého cieľom bude zastaviť šírenie medzi deťmi.

Otvorené školy

Pediatrička Elena Prokopová, ktorá je tiež členkou Pandemickej komisie vlády SR, pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila, že s takýmto vývojom situácie počítajú a podľa neho už aj navrhujú epidemiologické opatrenia na jeseň.

„Keď si zoberiete do úvahy, že Bratislava má 56 percent a Slovensko v priemere 35 percent zaočkovanosť, tak hovoríme takmer len o dospelých. Deti môžu byť zaočkované len od 12 rokov,“ pripomína Prokopová dôvod, pre ktorý aj podľa nej budú deti prenášačmi.

Pandemická komisia si zároveň uvedomuje, že školy sa na jeseň nemôžu opätovne zatvoriť, aby sa prenosom zabránilo, lebo to má na deti obrovské negatívne následky. Nechať školy otvorené je preto pre nich prioritou číslo jedna.

Očkovanie podporuje aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ako povedal v rozhovore pre SITA.sk: „Je dôležité, aby si každý rodič uvedomil, že vďaka očkovaniu bude môcť dieťa chodiť do školy.“

Pripravenú majú intervenčnú stretégiu testovania na školách. Štát v týchto dňoch pracuje aj na ďalších spôsoboch, ako dosiahnuť bezpečnosť v priestoroch škôl, a tým pádom aj v domácnostiach.

Jedným nástrojom bude určite efektívne testovanie, tým druhým je, samozrejme, očkovanie.

Testovacia stratégia

Epidemiologické opatrenia, ktoré vláda na školách zaviedla koncom školského roka 2020/2021 boli podľa všetkého dostatočné. Podľa Gröhlinga sa zvažuje aj rotačný systém, kde by jedna časť ročníkov či školy chodila jeden týždeň do školy a druhý týždeň by ostala doma.

„Aj keby to fungovalo v školách tak, ako sme to mali nastavené v júni, to znamená školský semafor a intervenčné testovanie, tak tie deti sú v bezpečí, v tom najväčšom, v akom sa dá,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk Prokopová.

V posledných týždňoch školského roka sa na testovanie v školách využívali kloktacie testy, ktoré na vyhodnocovanie používajú PCR metódu. Tie sa budú podľa Prokopovej používať aj naďalej: „Ani neuvažujeme o iných testoch.“

Dá sa teda povedať, že v určitej forme sa na jeseň deti v školských zariadeniach budú musieť opäť riadiť podľa školského semaforu. To bude platiť najmä pre tých žiakov, ktorí nebudú zaočkovaní. Bude sa štát snažiť, aby bolo detí zaočkovaných viac?

Očkovacia kampaň

Prokopová nie je fanúšičkou na deti zameranej očkovacej kampane, skôr vidí zmysel vo vzťahu, ktorí rodičia nadväzujú s lekárom priamo v pediatrickej ambulancii. Nakoľko sa od júla očkuje aj u praktických lekárov, očkovanie detí by mali riešiť najmä oni.

„Deti sú naozaj citlivou otázkou, najmä v súvislosti s COVIDom, takže tam primárnu úlohu budú zohrávať pediatri,“ myslí si Prokopová. Pediatri deti očkujú aj inými vakcínami, a to od narodenia, pričom mali vždy plnú dôveru rodičov.

Pediatrička tiež vysvetľuje, že komunikácia cez mediálnu očkovaciu kampaň by bola chybou aj v prípade, keď sa hranica na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 posunie na deti vo veku štyri či päť rokov, o čo sa snaží napríklad spoločnosť Pfizer.

„Aj z prieskumov vychádza, že rodič svoje dieťa nenechá zaočkovať bez konzultácie so svojím pediatrom. Očkovacia kampaň má zmysel pri starších deťoch, ktoré majú veľa sociálnych kontaktov,“ dopĺňa Prokopová.

Neochota rodičov

V súvislosti s treťou vlnou sa zároveň Prokopová obáva toho, že ľudia zabúdajú, aké sú riziká ochorenia COVID-19. „Deti to vo väčšine prípadov dajú, tam tých úmrtí nebude veľa, ale týka sa ich to, lebo ten vírus prenášajú,“ uviedla.

Rodičia, ktorí svoje dieťa nedajú ani otestovať, ani zaočkovať, ani nedodržiavajú opatrenia, označuje za sebeckých. Ich deti predstavujú riziko pre iné deti či starších ľudí, ktorí očkovaní byť nemôžu alebo je účinnosť vakcín u nich nižšia kvôli iným zdravotným problémom.

Očkovanie detí považuje za dôležité aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), ktorý verí, že sa deti do škôl v septembri vrátia bez obmedzení: „Snažíme sa preto vysvetľovať, že očkovanie detí je potrebné.“

„Mám veľkú obavu z tejto spoločnosti, akoby sa strácala vedomosť hrozby. Nie som typ, ktorý ľudí straší a ani nechcem byť, no deti si nezaslúžia byť choré,“ dodala na záver Prokopová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingElena ProkopováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Pandemická komisia vlády SR