Variant koronavírusu omikron BF7 z Číny je už aktívny aj v Európe. Únia posudzuje situáciu a možnú hrozbu

Koronavírus, Europa, covid, pandémia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska únia (EÚ) posudzuje nárast prípadov ochorenia COVID-19 v Číne po tom, ako Peking uvoľnil prísne protipandemické opatrenia.

Viac o téme: Koronavírus

Európska komisia vo štvrtok uviedla, že variant koronavírusu omikron BF7 dominantný v Číne je už aktívny aj v Európe a hrozba, ktorú predstavuje, značne nevzrástla.

„Zostávame však ostražití a v prípade potreby budeme pripravení použiť núdzovú brzdu,“ uviedla vo vyhlásení.

Taliansko zaviedlo povinné testy

Odborníci v EÚ tvrdia, že v súvislosti s cestujúcimi z Číny a koronavírusom neexistuje veľká bezprostredná hrozba.

Taliansko však v stredu zaviedlo povinné testy pre všetkých pasažierov letov prichádzajúcich z Číny. Viac ako 50 percent ľudí, ktorých otestovali pri príchode na milánske letisko Malpensa malo v ostatných dňoch pozitívne výsledky. Premiérka Giorgia Meloni vo štvrtok vyzvala EÚ, aby sa pridali k ich prístupu.

Vyžadovanie testov na koronavírus od všetkých pasažierov z Číny je podľa nej „účinné iba vtedy, ak sa uskutoční na európskej úrovni“, pričom poznamenala, že mnohí prichádzajú do Talianska prostredníctvom prestupných letov cez iné európske krajiny.

Nevyhnutný je koordinovaný prístup EÚ

Nemecko naopak tvrdí, že nič nenaznačuje vznik nebezpečnejšieho variantu v Číne, ktorý by sprevádzali zodpovedajúce obmedzenia.

Koordinovaný prístup EÚ je nevyhnutný, keďže takmer všetky členské štáty sú súčasťou bezvízového schengenského priestoru. Neobmedzené cestovanie znamená, že testovanie v jednej krajine by nebolo veľmi efektívne, pretože cestujúci z Číny by mohli vstúpiť z inej krajiny EÚ a šíriť vírus.

Pre nárast prípadov v Číne zaviedli povinnosť negatívnych testov týkajúcu sa čínskych cestujúcich už Spojené štáty, Japonsko, India, Južná Kórea a Taiwan. V Malajzii zaviedli nový trasovací a monitorovací systém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgia Meloniová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia