Medzi pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19 vo vážnom stave sa môžu objavovať delírium a zmätenosť. Naznačuje to nová štúdia zverejnená v odbornom časopise The Lancet.
Koronavírus: Na Slovensku tretia nula v počte infikovaných za deň, začne fungovať inteligentná "smart" karanténa (online)
Riziko podľa vedcov zvyšuje dlhý pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti a tiež pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Depresia, úzkosť či posttraumatická stresová porucha
Po zotavení pacientov by mali lekári sledovať, či sa u nich neobjaví depresia, úzkosť alebo posttraumatická stresová porucha (PTSP). Psychické problémy sa však podľa výskumov pravdepodobne vyhnú väčšine pacientov, najmä tým s ľahším priebehom ochorenia.
Koronavírus spôsobuje, že krv je „lepkavejšia“. Tretinu vážne chorých s Covid-19 ohrozuje nebezpečná komplikácia
Vedci svoje závery založili na štúdiách pacientov s ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS), blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS) a tiež prvými údajmi o pacientoch s Covid-19.
Problémy môžu pretrvávať
Odborníci z Veľkej Británie a Talianska našli dôkazy o zmätenosti a rozrušenosti u vyše 60 % pacientov s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ktorých zahrnuli do malého počtu štúdií, prevažne z Číny.
Nový koronavírus napáda črevá, obličky a ďalšie orgány. Dokonca môže preniknúť až do mozgu
Varujú pritom, že problémom sa môže stať aj PTSP, keďže existujú dôkazy, že 33 % ľudí, ktorí prežili SARS a MERS, trpeli aj vyše dva roky po tom, ako boli vážne chorí, posttraumatickým stresom.
Na to, aby vedci zistili, ako súčasná pandémia ovplyvní psychické zdravie ľudí, budú potrebné ďalšie výskumy, konštatujú v štúdii.