Vedci začínajú pracovať na ochrane pred novou pandémiou spôsobenou neznámym „ochorením X“

Vedci, pandémia, laboratórium
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Britskí vedci začali vyvíjať vakcíny ako poistku proti novej pandémii, ktorú by mohlo vyvolať neznáme „ochorenie X“. Ako referuje web news.sky.com, na prácach vo vládnom vysoko zabezpečenom laboratórnom komplexe Porton Down vo Wiltshire sa podieľa tím viac ako 200 vedcov.

Tí zostavili zoznam hrozieb zvieracích vírusov, ktoré sú schopné infikovať ľudí a v budúcnosti by sa mohli rýchlo šíriť po celom svete. Nie je známe, ktorý z nich by mohol „preraziť“ a spustiť ďalšiu pandémiu, preto sa označuje iba ako „ochorenie X“.

Vedci v centre sa podieľajú na monitorovaní niekoľkých vysoko rizikových patogénov vrátane vtáčej chrípky, opičích kiahní a hantavírusu, ktorý šíria hlodavce.

„To, o čo sa tu snažíme, je zabezpečiť, aby sme sa pripravili tak, že ak budeme mať nové ochorenie X, nový patogén, dopredu sme urobili toľko, koľko bolo možné. Dúfame, že tomu (pandémii) dokážeme zabrániť, ale ak to nedokážeme a budeme musieť reagovať, potom sme už začali vyvíjať vakcíny a terapeutiká,“ uviedla šéfka britského úradu pre zdravotnú bezpečnosť Jenny Harries.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom