Podľa výskumníkov z amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) má časť populácie genetickú alebo imunologickú predispozíciu na rozvoj závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Tri príbehy Slovákov s pozitívnym testom na COVID-19. Ako sa nakazili?
Kým takmer 90 percent ľudí infekciu prekoná bez nutnosti hospitalizácie, pre zvyšných 10 percent môže znamenať vážne ohrozenia zdravia a života.
„Pomýlené“ protilátky
Vedci zistili, že protilátky, ktoré by sa za normálnych okolností mali zamerať na likvidáciu vírusu, sú u niektorých pacientov „pomýlené“ a správajú sa ako autoprotilátky – namiesto patogénov napádajú vlastný imunitný systém.
Anomália sa podľa vedcov týka zhruba desatiny pacientov a vo väčšine prípadov súvisí s mužským pohlavím.
Podporiť vývoj slovenskej vakcíny proti COVID-19 môže každý z nás. Vedci prišli s novým nápadom
V prípade 3,5 percenta ďalších pacientov s vážnym priebehom infekcie ide o dôsledok špecifickej genetickej mutácie, ktorá priamo ovplyvňuje imunitu v boji s koronavírusom.
Vedci prišli s novou hypotézou o šírení koronavírusu. Predpovedajú, kedy príde najhoršia vlna
Obe skupiny pacientov sa vyznačujú neadekvátnou imunitnou odpoveďou organizmu a po nákaze vírusom u nich hrozí rozvinutie ťažkej pneumónie.
Imunitu budú skúmať aj slovenskí vedci
Poznatky vychádzajú zo štúdie projektu COVID Human Genetic Effort, ktorého cieľom je skúmať imunitu po nákaze koronavírusom a hľadať príčiny jej porúch u pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.
Protilátky sú len časť imunity, pred koronavírusom nás primárne chráni niečo iné, tvrdí český lekár
Zistenia amerických vedcov korešpondujú aj so štatistikami zo Slovenska. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva potrebuje hospitalizáciu v nemocnici v priemere 12,5 percenta slovenských pacientov s COVID-19.
Podľa hovorkyne Univerzity Komenského v Bratislave Lenky Miller sa budú výskumom imunity a infekcie COVID-19 zaoberať aj výskumníci zo Slovenska, informovala univerzita v tlačovej správe.
Prečo je vysoký vek rizikovým faktorom?
Peter Celec z Lekárskej fakulty UK bude analyzovať, prečo je vysoký vek rizikovým faktorom choroby, ale farmakologické potlačenie imunitného systému alebo tehotenstvo už nie.
Experti analyzovali úmrtnosť počas pandémie COVID-19. Čo dokazujú štatistiky zo Slovenska?
Tím Pavla Bábala z Lekárskej fakulty UK bude zasa analyzovať príčiny úmrtia pacientov v súvislosti s infekciou SARS-CoV-2 na Slovensku.
Hlavný hygienik Ján Mikas: Denne dostávam podnety, aj vyhrážky a nadávky
„Identifikuje rizikové skupiny populácie na základe genetickej analýzy pacientov z prvej vlny. Cieľom je tiež vyvinúť test na prítomnosť vírusu, ktorý je citlivejší ako v súčasnosti používaná RT PCR v reálnom čase, a aby bol použiteľný aj v laboratóriách so základným vybavením. Okrem iného budú vedci pracovať na spresnení morfologickej diagnostiky COVID-19 vrátane histochemického potvrdenia infekcie vírusom,“ doplnila Lenka Miller.