Vedci zistili, prečo majú niektorí ľudia ťažký priebeh COVID-19. Príčinu našli v imunite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Imunita, protilátky
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Podľa výskumníkov z amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) má časť populácie genetickú alebo imunologickú predispozíciu na rozvoj závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Kým takmer 90 percent ľudí infekciu prekoná bez nutnosti hospitalizácie, pre zvyšných 10 percent môže znamenať vážne ohrozenia zdravia a života.

„Pomýlené“ protilátky

Vedci zistili, že protilátky, ktoré by sa za normálnych okolností mali zamerať na likvidáciu vírusu, sú u niektorých pacientov „pomýlené“ a správajú sa ako autoprotilátky – namiesto patogénov napádajú vlastný imunitný systém.

Anomália sa podľa vedcov týka zhruba desatiny pacientov a vo väčšine prípadov súvisí s mužským pohlavím.

V prípade 3,5 percenta ďalších pacientov s vážnym priebehom infekcie ide o dôsledok špecifickej genetickej mutácie, ktorá priamo ovplyvňuje imunitu v boji s koronavírusom.

Obe skupiny pacientov sa vyznačujú neadekvátnou imunitnou odpoveďou organizmu a po nákaze vírusom u nich hrozí rozvinutie ťažkej pneumónie.

Imunitu budú skúmať aj slovenskí vedci

Poznatky vychádzajú zo štúdie projektu COVID Human Genetic Effort, ktorého cieľom je skúmať imunitu po nákaze koronavírusom a hľadať príčiny jej porúch u pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.

Zistenia amerických vedcov korešpondujú aj so štatistikami zo Slovenska. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva potrebuje hospitalizáciu v nemocnici v priemere 12,5 percenta slovenských pacientov s COVID-19.

Podľa hovorkyne Univerzity Komenského v Bratislave Lenky Miller sa budú výskumom imunity a infekcie COVID-19 zaoberať aj výskumníci zo Slovenska, informovala univerzita v tlačovej správe.

Prečo je vysoký vek rizikovým faktorom?

Peter Celec z Lekárskej fakulty UK bude analyzovať, prečo je vysoký vek rizikovým faktorom choroby, ale farmakologické potlačenie imunitného systému alebo tehotenstvo už nie.

Tím Pavla Bábala z Lekárskej fakulty UK bude zasa analyzovať príčiny úmrtia pacientov v súvislosti s infekciou SARS-CoV-2 na Slovensku.

„Identifikuje rizikové skupiny populácie na základe genetickej analýzy pacientov z prvej vlny. Cieľom je tiež vyvinúť test na prítomnosť vírusu, ktorý je citlivejší ako v súčasnosti používaná RT PCR v reálnom čase, a aby bol použiteľný aj v laboratóriách so základným vybavením. Okrem iného budú vedci pracovať na spresnení morfologickej diagnostiky COVID-19 vrátane histochemického potvrdenia infekcie vírusom,“ doplnila Lenka Miller.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka MillerPavel BábalPeter Celec
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveUK Univerzita Komenského v Bratislave