Akné je najčastejší problém tínedžerov, avšak stredoškoláci nie sú jediní, ktorí s ním bojujú. Problematická pleť trápi aj mnohých dospelých a okrem jaziev na tvári dokáže ublížiť aj nášmu sebavedomiu a psychike.
Pri boji s týmto problémom siahame po liekoch, hormonálnej antikoncepcii či rôznych krémoch. Tradičné prípravky na akné však často dráždia pokožku alebo zlyhávajú pri dlhodobom používaní.
Česká biotechnologická firma Aumed prichádza s inovatívnym riešením – liečba akné pomocou bakteriofágov. Reč je o „vírusoch“, ktoré sú bezpečné dokonca aj pre citlivú pleť.
O prelomovej liečbe na aknóznu pleť sme sa bavili s Vendulou Ficelovou, odborníčkou na vývoj inovatívnych dermálnych liečiv. V rozhovore sa dozviete viac o možnostiach jej využitia aj pri iných kožných ochoreniach ako ekzém či rosacea.
Ako fungujú bakteriofágy a v čom sa líšia od bežných prípravkov na akné?
Bakteriofágy sú unikátne svojou špecifickosťou. Liečivé prípravky, ktoré ich obsahujú, pôsobia na konkrétny bakteriálny patogén, ku ktorému sú predurčené a zvyšné baktérie okolitého mikrobiómu zostávajú nedotknuté.
Veľkou výhodou je aj absencia intrakcie s kožnými bunkami, čo znamená, že sa neočakávajú žiadne vedľajšie účinky ani zvýšená citlivosť, čo sa iných spôsoboch ošetrenia akné povedať nedá. Fágy napádajú bakteriálne bunky, v nich sa premnožia a tým ich zničia. K bakteriálnej dekolonizácii tak dochádza v priebehu niekoľkých desiatok minút a pleti sa uľaví.
Je táto metóda úplnou novinkou alebo už je dlhšie overená?
Fágy nie sú svetovou novinkou. V medicíne sa využívali ešte pred nástupom antibiotík a mali svoje miesto pri liečbe infekcií. Dodnes sa v medicíne využívajú ako tzv. individuálna fágová terapia na liečbu závažných infekčných stavov.
V kozmetike je fágová zložka pomerne inovatívna. Dlho sa ich nedarilo stabilizovať, ale teraz pár firiem na svete vytvorilo technológiu na ich stabilizáciu.
Ako presne tento „vírus proti akné“ funguje na pokožke a prečo cieli na problematické baktérie?
Fágy majú prirodzenú špecifickosť voči baktériám, čo predstavuje riešenie pre stavy, kedy sú kožné problémy spájané s premnožením konkrétnych patogénov. Pri akné sa naša fágová zložka zameriava na Cutibacterium acnes a Staphylococcus aures, pri prípravku na atopický ekzém cieli fágová zložka na Staphylococcus aureus.
Aké sú doterajšie výsledky? Je táto metóda preukázateľne účinná?
Takéto prípravky sú preukázateľne účinné. Dôkazom je zníženie počtu spomínaných mikróbov na koži spolu s absenciou príznakov. Štúdie vykonávame v spolupráci s dermatologickými ambulanciami, kedy jednak lekár zhodnocuje zlepšenie stavu a na druhej strane naše mikrobiologické analýzy kožných sterov preukazujú absenciu kožných patogénov.
Môžu mať bakteriofágy nejaké vedľajšie účinky, napríklad podráždenie kože alebo alergické reakcie?
Naša fágová zložka je bez reportovaných vedľajších účinkov aj alergických reakcií, bola taktiež dermatologicky testovaná a je tak vhodná pre citlivú pleť.

Môže sa stať, že si baktérie vyvinú voči bakteriofágom rezistenciu podobne ako voči antibiotikám?
Teoreticky je to možné, baktérie sú schopné vytvoriť si rezistenciu na takmer čokoľvek, je to súčasť ich genetickej výbavy. Našu fágovú zložku využívame už od 80. rokov a rezistencia nebola za tento čas reportovaná ani raz.
Je možné, že sa bakteriofágy v budúcnosti stanú bežnou súčasťou dermatologickej liečby akné?
Áno, to je presvedčenie našej firmy a záujem dermatológov naše prípravky to len potvrdzuje. Spolupracujeme nielen výskumne, ale aj obchodne a postupne rozširujeme povedomie o bakteriofágoch v klinickej praxi.
Zúčastňujeme sa lokálnych i medzinárodných dermatologických konferencií a lekári postupne začleňujú naše prípravky do odporúčanej starostlivosti o pleť pre svojich pacientov.
Ako ďaleko sme od toho, aby boli tieto prípravky bežne dostupné v lekárňach na Slovensku?
Sme veľmi blízko. V Česku sme trochu napred a vybrané lekárne už prípravky ponúkajú. Počas tohto roku tak môžeme očakávať, že sa pridajú aj siete lekární na Slovensku.
Je možné, že sa bakteriofágová terapia rozšíri aj na liečbu iných kožných ochorení, napríklad ekzémov či rosacey?
Atopickému ekzému sa venuje náš gél určený na zmiernenie prejavov ekzému a tiež jeho prevenciu vzplanutia. Pri rosacey sme momentálne vo vývojovej fáze.