Vláda zabudla pri návrhu zvýšenia platov na sestry dialyzačných stredísk, podľa SLK sa nemôže týkať len selektovanej skupiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, lekár, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, Getty images

Platové úpravy sa nemôžu týkať len selektovanej skupiny lekárov alebo sestier. V reakcii na vládou predstavený návrh zvýšenia platov sestier a pôrodných asistentiek v nemocniciach to uviedla Slovenská lekárska komora (SLK). Následné vyjadrenie nespokojnosti zo strany samotných sestier považujú lekári za primerané a podporujú ho.

„Súčasne sme s veľkým znepokojením zistili, že nedopatrením prišlo k vynechaniu skupiny 950 odborne kvalifikovaných sestier dialyzačných stredísk,“ zdôraznila komora. Očakáva preto okamžité riešenie problému.

„V tomto kontexte opäť poukazujeme na Koncepciu zdravotníctva v SR z dielne SLK, ktorá rieši komplexnú reformu slovenského zdravotníctva, vrátane financovanie nielen nemocničného, ale aj ambulantného sektoru,“ doplnili lekári.

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem toho navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Samotné sestry sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komoraVláda SR