Vláknina, čo treba vedieť o jej pôsobení na náš organizmus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláknina, čo treba vedieť o jej pôsobení na náš organizmus
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Vláknina v sebe neobsahuje žiadne minerály ani vitamíny potrebné pre telo a nie je dokonca ani zdrojom energie. Napriek tomu nám uľahčuje život a je pre organizmus nenahraditeľná. Jej pravidelná konzumácia slúži na prevenciu zažívacích problémov, ale taktiež organizmus chráni pred civilizačnými ochoreniami, akými sú rakovina hrubého čreva, obezita, cukrovka alebo srdcové ochorenia. Vláknina pôsobí ako čistič črevnej sliznice od nánosov škodlivých látok v črevách. Dokonca vláknina slúži ako detoxikačný pomocník, pretože urýchľuje prechod zažívacím ústrojenstvom, čo v konečnom dôsledku funguje ako prevencia pred hnilobnými procesmi, ku ktorým dochádza vždy, ak sa trávené jedlo usídli v črevách príliš dlho a nedostane sa von.

Vláknina vyvoláva pre telo pocit nasýtenia a dokonca tlmí chuť na sladké, ak prijímate jej potrebné množstvo.

Kde nájdete vlákninu?

Najväčším zdrojom vlákniny je zelenina a ovocie, predovšetkým bobuľovité ovocie, ktoré obsahuje drobné zrniečka. Ak pestujete na záhrade ovocie ako sú: egreš, ríbezle, ostružiny alebo maliny, určite z nich absorbujete potrebnú dávku pre organizmus. Rovnako tak zo zeleniny, ako sú zemiaky, orechy, strukoviny, obilniny, semiačka (napríklad semiačka chia), pšeničné otruby, vločky alebo obilné klíčky. Ak sa nič z tohto nenachádza vo vašej záhrade, môžete vlákninu získať z celozrnnej múky alebo z jej výrobkov.

Celiakia a vláknina

Keďže táto cenná súčasť potravy pôsobí pre telo ako čistiaci prostriedok, pretože urýchľuje pohyb čriev, škodliviny sa vylúčia z tela skôr. Prirodzený zdroj vlákniny podporuje metabolizmus cukrov a tukov a dokonca udržiava správnu hladinu cholesterolu v tele. Vláknina je veľmi vhodná pre ľudí trpiacich ochorením celiakiou, pretože v sebe neobsahuje lepok.

Čo by ste mali o vláknine vedieť

Napriek tomu, že vláknina je pre telo nenahraditeľná a dôležitá, väčšina z nás za deň neprime ani polovicu dennej dávky, ktorú by telo malo absorbovať pre správne fungovanie čriev. Denná dávka je okolo 12 až 25 gramov denne. A na záver, dostatok vlákniny vás zbaví problémov pri zápche.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať