Všeobecnej zdravotnej poisťovni možno opäť hrozí ozdravný plán alebo nútená správa, tvrdí Kočan

Miroslav Kočan
Miroslav Kočan, bývalý generálny riaditeľ VšZP. Foto: SITA/Marko Erd
  • opravené 20. septembra 16:56

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa možno opäť dostane do ozdravného plánu alebo nútenej správy, povedal to pre agentúru SITA bývalý šéf poisťovne Miroslav Kočan.

Očakával by zoznam vplyvov

Táto situácia môže podľa neho nastať, ak sa naplnia očakávania straty poisťovne vo výške 60 miliónov eur. „Opäť to bude musieť byť manažment poisťovne, ktorý zrealizuje ozdravné opatrenia,“ informoval Kočan.

Ako uviedol, manažér poisťovne ovplyvňuje hospodárenie predovšetkým rokovaním s poskytovateľmi a uzatváraním zmlúv s nimi.

Samozrejme, dofinancovanie je potrebné a nutné. Na druhej strane, je to trend, ktorý nie je efektívny, alebo nie je prospešný pre žiadnu spoločnosť, ani pre žiadneho manažéra v takejto inštitúcii. A poviem dôvod prečo. Vy na začiatku roka dostanete výšku financií, máte stanovený obchodno-finančný plán, ktorý je úzko spojený pupočnou šnúrou s financovaním tejto krajiny. Následne na to prídu rôzne opatrenia, legislatívne, ktoré majú dopad na vás, a vy ak na začiatku viete, že tých financií máte málo, veľmi zle sa dá strategicky plánovať. Plánovať to, čo je potrebné v našom systéme meniť, do čoho je potrebné investovať finančné zdroje,“ uviedla na utorňajšej tlačovej besede súčasná generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva VšZP Ľubica Hlinková.

Ako však uviedol Kočan, „ak je prognozovaná tak výrazná odchýlka od schváleného plánu, očakával by som od manažmentu zoznam vplyvov, ktoré neboli zohľadnené v pláne a ich dopad“.

Medicínsky aj ekonomický pohľad

VšZP predpokladá na konci roka stratu 60 miliónov eur. Poisťovňa podľa generálnej riaditeľky aktuálne rokuje s ministerstvom zdravotníctva aj s ministerstvom financií o dofinancovaní.

„Sumu povie ministerstvo financií a musí zohľadniť medicínsky aj ekonomický pohľad. Čakáme na prognózu a od nej sa budú odvíjať konkrétne sumy. Minimálne 60 miliónov eur je potrebných na to, aby sme mali vyrovnané hospodárenie,“ uviedla Hlinková. Ako dodala, niečo podľa nej nie je v poriadku, ak sa na jednej strane otvárajú nové CT a MR, na druhej strane ich nie je z čoho dofinancovať.

Dofinancovanie je podľa nej potrebné a nutné, na druhej strane je to trend, ktorý nie je efektívny alebo prospešný pre žiadnu spoločnosť, ani žiadneho manažéra v takejto inštitúcii.

Ako konštatovala, je veľmi dobré, že sa nemocnice renovujú po materiálnej aj po technickej stránke, ale na rozvoj zdravotníckych zariadení je potrebné mať vyčlenené peniaze.

Efektivita vo vlastných radoch

Ako uviedla generálna riaditeľka, VšZP nečaká len od štátu, že ju dofinancuje. V rámci svojich možností začali v poisťovni robiť opatrenia na efektivitu vo vlastných radoch.

„Veľmi úzko spolupracujeme s úradom vlády a implementačnou jednotkou, definovali sme množstvo opatrení, ktoré sa prejavia v znížení straty,“ priblížila Hlinková. Tieto opatrenia však podľa nej poistenci nezaznamenajú. Ako uviedla, v poisťovni prevažne znižovali náklady na prevádzkovú činnosť.

„Uhradíme legislatívne veci, ale budeme musieť v čase posunúť všetok rozvoj poskytovateľa až do času, kedy bude dostatok financií. To má za následok, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa znižuje a u poskytovateľov nebudeme môcť zaviesť inovácie,“ konštatovala riaditeľka VšZP.

Vplyv nedostatku financií v celom sektore sa možno vo VšZP prejaví odchodom poistencov. „Osobne s tým nie som stotožnená, lebo hospodárime dobre, nevynakladáme väčšie zdroje ako máme, čo tu vždy v minulosti bolo. Túto situáciu chceme zmeniť,“ uviedla Hlinková.

Priestor pre strategické plánovanie

Poisťovňa ešte nemá úplné čísla o prepoisťovacej kampani, chce počkať na koniec septembra, kedy budú konečné výsledky. „Myslím si, že niečo ubudne. Je to začarovaný kruh, máte málo financií, na to prídu situácie, kedy máte vypovedané zmluvy, nemáte priestor na to, aby ste strategicky plánovali a posúvali túto inštitúciu. Verím, že odliv nebude až taký veľký,“ uzavrela generálna riaditeľka štátnej poisťovne.

Miroslav Kočan nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa VšZP 17. mája 2016, bol súčasne aj predsedom predstavenstva. Počas pôsobenia Miroslava Kočana na pozícii generálneho riaditeľa v júni minulého roka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou potvrdil, že VšZP splnila ciele ozdravného plánu, stabilizovala náklady, zlepšila výber poistného a dosiahla kladný hospodársky výsledok, čim splnila zákonom stanovenú hodnotu vlastného imania.

„Rok 2017 bol určite jedným z najťažších v histórii VšZP. Čelili sme historicky najvyššej strate z roku 2016. Som nesmierne rád, že sa nám podarilo poisťovňu ekonomicky zastabilizovať, previesť ju ozdravným plánom až k historicky najvyššiemu zisku, ktorý dosiahol v roku 2017 výšku 36 miliónov eur,“ zhodnotil vtedy Kočan.

Vtedajší generálny riaditeľ VšZP sa funkcie vzdal koncom septembra minulého roka. Všeobecná zdravotná poisťovňa vtedy informovala, že Kočan a ministerka zdravotníctva sa vzájomne dohodli, že dôvody abdikácie nebudú komentovať.


Opravené: Pôvodný text obsahoval nesprávnu citáciu riaditeľky VšZP Ľubice Hlinkovej v štvrtom odseku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica HlinkováMiroslav Kočan
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa