VšZP rozširuje zdravotnú starostlivosť u všeobecných lekárov, poistenci budú mať prístup k najnovšej diagnostike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/koláž WBN
Tento článok pre vás načítala AI.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) budú pokračovať v zmluvnom vzťahu aj v najbližšom období. Zmluvy platné do konca februára predĺžili o ďalšie tri mesiace.

Prístup k najnovšej diagnostike

Ako informuje štátna poisťovňa, nové zmluvy sa zároveň rozšírili o ďalšie zdravotné výkony. Jej poistenci tak budú mať prístup k najnovšej diagnostike vybraných akútnych stavov priamo v ambulanciách zazmluvnených všeobecných lekárov. Lekárom bude uhrádzané POCT vyšetrenie, ktoré umožňuje rýchlejšiu diagnostiku, a teda aj rýchlejšie nasadenie liečby.

„Ide o vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú vyšetrením vzorky krvi a súvisia so život ohrozujúcimi stavmi, ktoré potrebuje všeobecný lekár bez zbytočného odkladu diagnostikovať,“ priblížila prezidentka AVLS Monika Palušková. Priamo v ambulancii tak budú môcť stanoviť základné enzýmy, ktoré súvisia s akútnym infarktom srdca, srdcovým zlyhávaním alebo embolizáciou.

Vyšetrenie POCUS

Čas pacienta ušetrí aj zazmluvnené vyšetrenie POCUS, ktoré budú môcť vykonávať odborne vyškolení všeobecní lekári. Ide o vyšetrenie malým prenosným ultrazvukom, ktorý je určený na rýchlu diagnostiku.

Vďaka nemu je možné rýchlo a neinvazívne stanoviť závažné akútne chorobné stavy, ako napríklad trombus v dolnej končatine alebo monitorovať zmeny zdravotného stavu u chronických pacientov.

Významná kompetencia lekárov

„Ide o ďalšiu významnú kompetenciu všeobecných lekárov, pretože v ambulanciách v západnej Európe má pacient k tomuto vyšetreniu už štandardne prístup. Je skvelé, že pacient nebude už musieť zbytočne cestovať a zároveň sa odbremenia ambulancie špecialistov,“ zhodnotila Palušková. Nejde o „veľké“ sonografické vyšetrenie, ale rýchlu diferenciálnu diagnózu stavov, ktoré by pacienta mohli ohroziť na živote.

VšZP sa zároveň zaviazala, že si splní záväzky ešte z roku 2023 a doplatí všeobecným lekárom pre dospelých formou jednorazovej náhrady zvýšené náklady. Poisťovňa je zároveň pripravená otvoriť nové kolo rokovaní o zmluvných podmienkach s AVLS po vydaní platnej programovej prerozdeľovacej vyhlášky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Palušková
Firmy a inštitúcie Aliancia všeobecných lekárov Slovenska AVLSVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa