VšZP si dohodla nižšie ceny za PCR testy, ušetriť by mala viac ako 2 mil. eur

Testovanie, antigénové testy
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla s poskytovateľmi združenými v Asociácií laboratórií na úprave cien za PCR vyšetrenie na prítomnosť ochorenia COVID-19 v organizme.

Od začiatku septembra sa znížili zo 42 na 36 eur. Medzi členov združení, ktorí robia väčšinu PCR vyšetrení na Slovensku, patria Medirex, Unilabs Slovensko, Synlab Slovakia a Klinická Biochémia. Ako ďalej informuje najväčšia poisťovňa na trhu, do konca tohto roka tak ráta s úsporou viac ako 2,3 mil. eur.

Pôvodná cena

Pôvodná cena bola nastavená tak, že pokrývala aj náklady poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Cena výkonu však podľa VšZP v krajinách Európy za posledné obdobie výrazne klesá, napríklad v Nemecku sa počnúc druhým polrokom úhrada vyšetrenia znížila o tretinu na cenu 39,4 eur.

Dôvody na úhradu

VšZP prepláca poistencom PCR vyšetrenia v prípade, ak ich indikuje lekár v zmysle platnej legislatívy.

Dôvodom na úhradu sú buď klinické príznaky alebo epidemiologické kritériá spravidla 2-krát za 30 dní, v medicínsky odôvodnených prípadoch maximálne 4-krát za 30 dní. Vyšetrenie na žiadosť poistenca poisťovňa nehradí. Rovnako to platí aj pri antigénových testoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MedirexVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa