Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ani po štyroch týždňoch od odvolania jej generálneho riaditeľa Richarda Strapka a následnom odstúpení zvyšných dvoch členov predstavenstva poisťovne nemá nové vedenie.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) to považuje za zlyhanie ministerstva zdravotníctva. V tlačovej správe to uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Členovia predstavenstva
„Chápeme, že členovia predstavenstva sa na krátke obdobie hľadajú ťažko. Ministerstvu zdravotníctva však odporúčame, aby hľadalo medzi zamestnancami VšZP v manažérskych pozíciách, ktorí majú dlhšiu než päťročnú prax a navrhlo im také zmluvné podmienky, ktoré by im dali potrebnú mieru istoty,” uviedol kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Na Dôveru a VšZP si posvietili audítori a upozorňujú na riziká, v prípade Unionu hovoria o možnom rozvrate
Podobne treba podľa neho postupovať pri oslovení kandidátov z externého prostredia, pretože vysokú mieru neistoty je nutné kompenzovať.
Finančná stabilizácia
Štátna zdravotná poisťovňa podľa liberálov potrebuje finančnú stabilizáciu. „Musí sa rokovať najmä o zmluvách s tými pracovníkmi zdravotnej služby, ktorí majú vďaka nezodpovednej politike odchádzajúceho vedenia nadpriemerne lukratívne finančné podmienky,“ uviedla tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.
Dvaja členovia predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa vzdali funkcií
Pokračujúca kríza vo VšZP podľa Cigánikovej poukazuje na hlbší problém, ktorým je neschopnosť ministerstva správať sa ako zodpovedný a racionálny vlastník poisťovne. Aj z toho dôvodu SaS podporuje myšlienku obmedzenia vplyvu štátu v tejto zdravotnej poisťovni.
Generálneho riaditeľa VšZP Richarda Strapka odvolal minister zdravotníctva Michal Palkovič z funkcie 10. júla tohto roka. Strapko doplatil na stratové hospodárenie poisťovne. Strata VšZP dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur. Za prvý štvrťrok tohto roka strata poisťovne presiahla 50 miliónov eur. Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur.
O pár dní po odvolaní Strapka sa svojich pozícií vzdali členovia predstavenstva VšZP Beata Havelková a Ľubomír Kováčik. „Vzhľadom na to, že musí byť zabezpečený chod spoločnosti, obe strany sa dohodli, že zostávajúci členovia predstavenstva budú pokračovať vo svojej práci až do termínu vymenovania nových členov predstavenstva,“ uviedla vtedy štátna zdravotná poisťovňa.