Dvaja členovia predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa vzdali funkcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Členovia predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Beata Havelková a Ľubomír Kováčik doručili Ministerstvu zdravotníctva SR vzdanie sa funkcií podpredsedníčky predstavenstva a člena predstavenstva.

„Vzhľadom na to, že musí byť zabezpečený chod spoločnosti, obe strany sa dohodli, že zostávajúci členovia predstavenstva budú pokračovať vo svojej práci až do termínu vymenovania nových členov predstavenstva,“ uviedla v tlačovej správe VšZP.

Spoločným cieľom VšZP a rezortu zdravotníctva je stabilizácia spoločnosti, zabezpečenie jej fungovania bez dopadu na poistencov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pokračovanie premeny VšZP na modernú, proklientsky orientovanú spoločnosť.

VšZP je dlhodobo v strate

Generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko v pondelok skončil vo svojej funkcii. Doplatil na stratové hospodárenie poisťovne. Strata VšZP dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur.

Za prvý štvrťrok tohto roka strata poisťovne presiahla 50 miliónov eur. Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur.

Mimoriadne rokovanie dozornej rady

Minister zdravotníctva Michal Palkovič na pondelkovej tlačovej besede poukázal na to, že štátna zdravotná poisťovňa je dlhodobo v strate, ktorá sa neustále zvyšuje. „Z tohto dôvodu som sa zúčastnil mimoriadneho rokovania dozornej rady, kde odzneli z mojej strany kritické slová smerom k manažmentu,“ uviedol minister.

Vedenie VšZP minister následne do piatka zaviazal k tomu, aby doložilo, akým spôsobom chce plánované úsporné opatrenia uskutočniť. Tieto opatrenia mali poisťovni ušetriť 51 miliónov eur. „Kvalitatívne to považujeme za nedostatočne vypracované,“ dodal minister, podľa ktorého je za to zodpovedný generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.

Podľa ministra zdravotníctva sa ministerstvo snaží nastaviť opatrenia, ktoré prispejú k tomu, aby VšZP bola v lepšej kondícii. „Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne musí prísť, k rozsahu by som sa nevyjadroval,“ povedal Palkovič. Situácia v štátnej poisťovni je podľa neho vážna, keďže poisťovňa vykazuje historicky najvyššie negatívne vlastné imanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta HavelkováĽubomír KováčikMichal PalkovičRichard Strapko
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa