VšZP stále nemá s nemocnicou Bory uzavretý komplexný rozsah starostlivosti, podľa Lopatku ide o šikanózny prístup

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZDRAVOTNÍCTVO: Oficiálne otvorenie Nemocnice Bory
Novovybudovaná Nemocnica Bory - Penta Hospitals v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Nemocnica Bory má po dvoch mesiacoch prevádzky komplexne zazmluvnený rozsah zdravotnej starostlivosti iba od súkromných poisťovní Dôvera a Union.

Určité výkony nie sú kryté

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tesne pred oficiálnym otvorením nemocnice zazmluvnila iba prvú časť nemocničných ambulancií a diagnostiku. Napriek tomu, že nemocnica dodala všetky požadované podklady, stále nie sú určité výkony kryté potrebnou zmluvou.

V prípade lôžkovej starostlivosti štátna poisťovňa neustále požaduje nové náležitosti, ktoré sú nad rámec bežných požiadaviek. Súkromné poisťovne niečo podobné nežiadali. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ.

„Považujeme to za šikanózny prístup, ktorého obeťou sú dnes už stovky pacientov. Nemalá časť z nich má onkologické diagnózy, s ktorými sa nedokážu dostať včas na zákrok na iných pracoviskách. V týchto prípadoch sme vedenie poisťovne žiadame o výnimky, zatiaľ boli vždy všetky zamietnuté,“ zdôraznil generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

Ambulantná a jednodňová starostlivosť

Súčasne platí, že špecializovaná ambulantná a jednodňová starostlivosť je štandardne zazmluvňovaná bezlimitne. V prípade Nemocnice Bory štátna poisťovňa zvolila iný prístup, čo potvrdila aj nemocnica.

Momentálne prevádzkuje Nemocnica Bory 36 ambulancií v 30 odbornostiach, z toho VšZP zazmluvnila 30 ambulancií a diagnostických pracovísk v 23 odbornostiach.

Poisťovne Dôvera a Union majú zazmluvnený celý rozsah ambulantnej, jednodňovej, lôžkovej aj intervenčnej zdravotnej starostlivosti.

Podiel ošetrených poistencov

Nemocnica Bory od júna uvedie do prevádzky novú pôrodnicu s neonatologickým oddelením. Už dnes o jej služby prejavilo záujem niekoľkonásobne vyšší počet rodičiek, ako je jej tzv. nábehová kapacita.

V máji uviedla do prevádzky operačnú a lôžkovú časť, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Uskutočnila už desiatku robotických operácií onkologických pacientov.

„Vyjadrenia o úrovni mestskej polikliniky môže vedenie VšZP myslieť vážne iba pri pohľade na ich rozsah zazmluvnenej zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. Faktom ale je, že podiel doteraz ošetrených poistencov štátnej poisťovne presahuje na Boroch 50 percent a inak to nebude ani pri ďalších a komplexnejších výkonoch,“ povedal Lopatka.

Celú túto situáciu považuje za nespravodlivú a diskriminačnú voči samotným poistencom VšZP. „Tento stav je neudržateľný a veríme, že sa podarí čo najskôr vyriešiť,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš LopatkaTomáš Král
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaNemocnica BoryNemocnica Svet zdravia Bratislava-BoryUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa