Za prvý polrok zdravotné poisťovne vykázali stratu 150 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vszp, vseobecna zdravotna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger

Tri zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku dosiahli za prvý polrok tohto roka súhrnnú stratu 146,5 milióna eur. Tri štvrtiny tejto straty pritom zaknihovala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), keď jej strata ku koncu júna tohto roka dosiahla takmer 110 miliónov eur.

Fungovanie štátnej zdravotnej poisťovne

Zdravotná poisťovňa Dôvera vykázala za rovnaké obdobie stratu cez 30 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Union stratu vo výške 6,5 milióna eur. Fungovanie štátnej zdravotnej poisťovne môže byť do konca roka ohrozené. V tlačovej správe o tom informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

VšZP vykázala ku koncu júna tohto roka záporné základné imanie v sume 69 miliónov eur. Poisťovňa Dôvera mala ku koncu júna hodnotu vlastného imania 175 miliónov eur a poisťovňa Union 31 miliónov eur.

Podľa zákona by úrad pri poklese hodnoty vlastného imania pod 16,6 milióna eur nariadil VšZP ozdravný plán. Avšak novelizáciou zákona túto kompetenciu ÚDZS od začiatku tohto roka stratil.

Úrad je pripravený v zmysle svojich zákonných kompetencií zasiahnuť v prípade, že bude ohrozená platobná schopnosť VšZP alebo riadny výkon verejného zdravotného poistenia. Manažment poisťovne momentálne vykonáva všetky potrebné kroky, aby dostal príjmy a výdavky do rovnováhy, avizuje však, že aj po implementácii všetkých schválených úsporných opatrení to bez ďalšieho dofinancovania nebude možné,“ uviedol ÚDZS.

Akčný plán za milióny eur

Ministerstvo zdravotníctva uložilo štátnej poisťovni povinnosť prijať úsporné opatrenia podľa tzv. akčného plánu v celkovej hodnote 51,7 milióna eur. Optimalizáciu nákladov bude poisťovňa realizovať najmä v segmente spoločných vyšetrovacích a liečebných zložkách, nákladov na lieky, ústavnej starostlivosti, ako aj na prevádzkových nákladoch.

Úradu naďalej zostáva kompetencia sledovať platobnú schopnosť a plnenie obchodno-finančného plánu zdravotných poisťovní.

Úrad túto kompetenciu aktívne využíva aj vo väzbe na zhoršujúcu sa situáciu v štátnej poisťovni a na pravidelnej báze sleduje a zverejňuje výsledky vyhodnotenia platobnej schopnosti a sleduje aj plnenie jej obchodno-finančného plánu. VšZP aj k 30. júnu tohto roka preukázala, že zabezpečuje platobnú schopnosť v súlade so zákonnými požiadavkami,“ informoval úrad. Úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť preto podľa ÚDZS nie sú ohrozené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa