VÚSCH ako prvý na Slovensku implantoval bezdrôtový kardiostimulátor, vyniká najmä dlhou životnosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.
Tento článok pre vás načítala AI.

VÚSCH ako prvý na Slovensku implantoval bezdrôtový kardiostimulátor so životnosťou 20 rokov.

Životnosť dosahujúca dve dekády, jednoduchšia fixácia a najmä kvalitný život pacienta po zákroku, to všetko v sebe spája bezdrôtový kardiostimulátor AVEIR, ktorý ako prvý na Slovensku implantoval špecialista Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Branislav Stančák spolu so svojím tímom. Elektronické zariadenie menšie ako mikrotužková batéria nepotrebuje pre svoju funkciu externé napájanie.

Zavádza sa cez stehennú žilu priamo do dutiny srdca a ponúka jednoduchší spôsob fixácie do tkaniva,“ hodnotí prácu s novým prístrojom Stančák.

Používaná alternatíva

Výrobca deklaruje výdrž batérie až 20 rokov, čo je v porovnaní s doteraz dostupnými kardio stimulátormi rovnakého druhu dvakrát viac. Tradičnou a dodnes stále používanou alternatívou sú kardiostimulátory s elektródami.

Zariadenie, ktoré generuje elektrické impulzy, sa implantuje do podkožia v oblasti kľúčnej kosti. Odtiaľ vedú do srdca dve alebo tri elektródy, ktoré udávajú srdcový rytmus.

Výhody bezdrôtových kardiostimulátorov

Malé bezdrôtové kardiostimulátory, zavedené priamo do dutín srdca, majú oproti ich tradičnej verzii viacero výhod. Patria medzi ne jednoduchšia implantácia, menší zásah do tela pacienta, dlhá životnosť či miniatúrne rozmery.

Systém sa kontroluje telemetricky, teda na diaľku, a rovnako sa týmto spôsobom nastavujú stimulačné parametre,“ približuje Branislav Stančák.

Extrakčný systém

Napriek tomu, že životnosť tohto bezdrôtového prístroja je na úrovni 20 rokov, v prípade poruchy či iného dôvodu, výrobca dodáva aj extrakčný systém, vďaka ktorému bezdrôtový kardiostimulátor dokážu lekári pomerne jednoducho vymeniť.

V krátkom čase by mohla byť dostupná aj možnosť takzvanej dvojdutinovej stimulácie, pri ktorej sa implantujú do srdca dve takéto zariadenia.

Slovenské prvenstvo pri zavedení tohto nového bezdrôtového kardiostimulátora potvrdzuje neraz deklarované, že našou prioritou je poskytovať pacientom tú najlepšiu dostupnú liečbu. Som preto hrdý na našich lekárov, ktorí neotáľajú ani pri zavádzaní úplne nových metód pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení,“ uzatvára generálny riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb