WHO schválila novú verziu vakcíny proti cholere, je lacnejšia a dá sa vyrobiť rýchlejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, liek, striekačka, ihla
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila novú verziu široko používanej vakcíny proti cholere. Tá by mohla pomôcť v boji s nárastom prípadov tohto ochorenia, ktorý vyčerpal zásoby vakcín a spôsobil problémy chudobnejším krajinám.

Nová verzia vakcíny od spoločnosti EuBiologics s názvom Euvichol-S má zjednodušenú receptúru, ktorá používa menej prísad, je lacnejšia a dá sa vyrobiť rýchlejšie ako stará verzia. V neskoršom štádiu výskumu uskutočneného v Nepále sa ukázalo, že vakcína pomáha predchádzať tomuto ochoreniu.

Zásoby posilnia o viac ako štvrtinu

Schválenie od WHO znamená, že darcovské organizácie ako sú vakcínová aliancia Gavi či Detský fond OSN (UNICEF) môžu nakúpiť vakcíny pre chudobnejšie krajiny.

Riaditeľka UNICEF-u Leila Pakkala vo vyhlásení uviedla, že budú môcť posilniť zásoby o viac ako štvrtinu. Gavi odhadla, že globálne zásoby budú tento rok pozostávať zo zhruba 50 miliónov dávok, vlani to bolo 38 miliónov.

Globálne zásoby však potrebujú viac. Od januára 14 krajín postihnutých prepuknutím cholery žiadalo 79 miliónov dávok. K tomuto týždňu bolo v globálnych zásobách podľa WHO dostupných už len 2,3 milióna dávok

Ide o hnačkové ochorenie

Cholera je hnačkové infekčné ochorenie spôsobené baktériami z kontaminovaných potravín alebo jedla, ktoré sa často vyskytuje v oblastiach s nízkou úrovňou hygieny a nedostatočným prístupom k čistej vode.

Od januára minulého roka WHO zaznamenala na celom svete viac ako 824-tisíc prípadov nákazy cholerou vrátane 5 900 úmrtí, pričom najviac prípadov bolo zaznamenaných na Blízkom východe a v Afrike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)