Zábaly z rašeliny sú hitom v rehabilitácii, ich účinky pocítite už po niekoľkých minútach

Rašelina ako surovina má rozsiahle terapeutické využitie a našla si pevné miesto aj v modernej rehabilitačnej medicíne.
Raselinova terapia.jpg
Foto: FB, www.facebook.com

Terapia využívajúca liečivé účinky rašeliny si v posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu ako forma podpory celkového zdravia a regenerácie organizmu. Tento prírodný prístup, ktorý dnes ponúka aj Nemocnica AGEL Bratislava, spočíva v aplikácii nahriatej rašeliny priamo na pokožku, kde dochádza k prekrveniu, uvoľneniu svalstva a zmierneniu bolesti.

Rašelina ako surovina má rozsiahle terapeutické využitie a našla si pevné miesto aj v modernej rehabilitačnej medicíne. Podľa MUDr. Mareka Tkáča, primára rehabilitačného oddelenia v Nemocnici AGEL Bratislava, je rašelinový zábal vhodný pre široké spektrum zdravotných ťažkostí.

Pomáha pri bolestiach aj regenerácii po záťaži

„Rašelinový zábal sa využíva na liečbu širokej škály ochorení, medzi ktoré patria napríklad bolesti pohybového aparátu, svalové a kĺbové problémy, ochorenia chrbtice, ale aj pri celkovom zlepšení vitality a imunitného systému. Okrem toho je vynikajúcim doplnkom k regenerácii po náročných športových výkonoch, či po intenzívnom strese. Rašelina obsahuje rôzne organické a minerálne látky, významnou je práve kyselina humínová, ktorá zlepšuje lokálne prekrvenie a metabolizmus tkanív,“ vysvetľuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prírodné zloženie rašeliny je bohaté na minerály, vitamíny a ďalšie aktívne látky, ktoré sa pri kontakte s pokožkou vstrebávajú do povrchových vrstiev tela. Tepelná aplikácia rašeliny spôsobuje rozšírenie ciev, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu a podporuje látkovú výmenu v tkanivách.

Súčasť komplexnej liečby aj prevencie

Účinky tohto procesu sa prejavujú ústupom bolestí, uvoľnením svalových napätí a celkovým zlepšením fyzickej kondície. K zvýšeniu efektivity procedúry prispieva jej kombinácia s masážou, ktorá pôsobí nielen terapeuticky, ale aj preventívne – najmä proti problémom pohybového systému.

Ako dopĺňa MUDr. Tkáč, rašelinová terapia často slúži ako súčasť komplexnej liečby a jej účinky sa znásobujú pri kombinácii s inými terapeutickými prístupmi. „Účinky terapie rašelinou sa často využívajú v kombinácii s ďalšími terapeutickými metódami, čo pacientom umožňuje dosiahnuť dlhodobé a efektívne výsledky ako zlepšenie krvného obehu a metabolizmu, zmiernenie bolesti pri ochoreniach pohybového aparátu, detoxikáciu organizmu, zlepšenie elasticity pokožky a prevenciu jej predčasného starnutia, či podporu imunitného systému. Pôsobenie rašelinových zábalov zvyčajne trvá 20 až 30 minút. Rašelina sa nanáša priamo na telo s nosičom tepla a necháva sa pôsobiť na pokožke, čím dochádza k jej prehriatiu a aktivácii liečivých účinkov,“ uzatvára.

Firmy a inštitúcie: Nemocnica AGEL Bratislava

Ďalšie k téme

Odporúčané