Zamestnanci ústavu v Hágoch sa chcú urýchlene stretnúť s Lengvarským, jeho rozhodnutiam nerozumejú a sú znepokojení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Zamestnanci Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch (NÚTPCHaHCH) sa chcú urýchlene stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Tvrdia, že ich znepokojujú personálne zmeny na poste štatutárneho zástupcu. Za posledný polrok tam majú už štvrtého.

Uvádzajú to v otvorenom liste adresovanom ministrovi zverejnenom na internetovej stránke zariadenia. O osobné stretnutie na pôde ústavu ho žiadajú najneskôr do 12. októbra. Požadujú, aby im vysvetlil jeho zámery s ústavom do budúcna.

Rozhodnutiam ministra nerozumejú

Zamestnanci NÚTPCHaHCH píšu, že nerozumejú rozhodnutiam ministra za uplynulé mesiace v súvislosti s ústavom.

„S nevôľou sme prijali informáciu o odvolaní Jozefa Poráča, ktorý tento ústav viedol pätnásť rokov ako riaditeľ, neskôr generálny riaditeľ, a doslovne ho vyviedol z dna dlhov, hrozby exekúcií, súdnych konaní a statusu nie príliš spoľahlivého obchodného partnera – do sveta stability, finančnej prosperity, dobrého mena nielen pre obchodných partnerov, ale najmä pacientov, pre pomoc ktorým je tento ústav určený,“ poznamenali.

Ako ďalej vyplýva z listu, od 7. apríla bol prechodne poverený vedením ústavu primár Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny Peter Šterbák.

Následne od 1. júna Slavko Rodák, ktorý predtým pôsobil ako riaditeľ nemocnice vo Svidníku. Ten podľa zamestnancov za štyri mesiace „preukázal odbornosť, profesionalitu, manažérske zručnosti a zodpovednosť“.

Riaditeľom aj napriek malému počtu bodov

Od 7. októbra je novým riaditeľom ústavu Lukáš Kokorák, a to na základe výberového konania z konca septembra. Podľa zamestnancov by mal ústav riadiť skutočný manažér. Referencie nového riaditeľa z predchádzajúcich pracovísk označili za rozporuplné a rovnako spochybňujú aj samotné výberové konanie.

„Podľa našich informácií doposiaľ žiadnu nemocnicu neriadil. Ako je možné, že na úspech v tomto výberovom konaní postačilo 154 bodov, keď podľa vašej Smernice Ministerstva zdravotníctva SR o výberovom konaní na obsadenie miesta vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu štátnej príspevkovej organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, je potrebných minimálne 165 bodov,“ pýtajú sa v liste zamestnanci.

Minister sa vraj o situáciu zaujíma

Ministerstvo zdravotníctva SR neplánuje rušenie národného ústavu ani jeho zlučovanie s iným zdravotníckym zariadením. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol komunikačný odbor rezortu. Ten zároveň informoval, že minister sa o situáciu v ústave zaujíma a plánuje ho počas tohto týždňa navštíviť osobne.

Rezort si stojí za tým, že výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa – štatutárneho orgánu sa uskutočnilo v súlade s platnými právnymi predpismi.

„Výberové konanie sa uskutočnilo formou pohovoru, minimálny počet bodov, vrátane bodov pridelených za projekt, potrebný na to, aby uchádzač vyhovel stanoveným požiadavkám výberového konania (na základe sumárneho súčtu bodov), bol 120 bodov,“ priblížil rezort s tým, že Kokorák získal vo výberovom konaní 154 bodov.

Agentúra SITA sa pokúsi získať aj stanovisko Lukáša Kokoráka.

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov. V areáli sa nachádza viac ako 1 800 izieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDTaRCh Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb