Zanedbaná prevencia zabíja. Slovensko má v Európe druhú najvyššiu úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina hrubého čreva a konečníka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko je krajinou s druhou najvyššou úmrtnosťou na rakovinu čriev a konečníka v Európe. Každý deň pre zanedbanú prevenciu zomrie na Slovensku osem ľudí.

Zdravotná poisťovňa Dôvera pripomína potrebu prevencie pri príležitosti Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorým je od roku 2017 práve marec.

Včasná diagnostika

Populačný skríning kolorektálneho karcinómu sa uskutočňuje na Slovensku už piaty rok. Zdravotné poisťovne naň pozývajú poistencov, ktorí vynechávajú pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, teda mužov a ženy nad 50 rokov. V tlačovej správe to uviedol hovorca Dôvery Matej Štepiansky.

„Je všeobecne známe, že ak sa akékoľvek ochorenie diagnostikuje vo včasnom štádiu, má pacient lepšie vyhliadky na vyliečenie. V prípade rakovinového ochorenia platí toto tvrdenie dvojnásobne,“ vysvetľuje lekár Branislav Koreň.

Dôvera posiela svojim poistencom spolu s pozvánkou aj nádobku na odber stolice, ktorú môžu odniesť na vyhodnotenie k svojmu všeobecnému lekárovi. Ten vyšetrí stolicu a určí ďalší postup.

Skryté krvácanie

Pri rakovine hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) existujú dve základné formy skríningu. Cieľom skríningového testovania stolice je zachytiť už nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi a následne pátrať po príčine.

Ak tento test zachytí skryté krvácanie v stolici, pacienta dôkladne vyšetrí gastroenterológ kolonoskopiou. Kolonoskopia je vyšetrenie optickým prístrojom, ktorý dokáže odhaliť príčinu skrytého krvácania.

„Ak je ňou polyp, ten sa hneď pri vyšetrení odstráni, keďže polypy sa považujú za riziko vzniku rakoviny. Okrem včasnej diagnostiky už vzniknutého ochorenia sa tak zvyšuje aj záchyt prednádorových polypóznych lézií,“ vysvetľuje Koreň.

Osveta prináša prvé výsledky

Osveta o onkokontrole prináša po odznení pandémie COVID-19 prvé optimistickejšie výsledky.

Na vyšetrenie hrubého čreva a konečníka poslala Dôvera vlani pozvánky spolu s nádobkou na odber stolice 126-tisíc poistencom. Približne každý dvanásty účastník odchádzal zo skríningového vyšetrenia s pozitívnym nálezom krvi v stolici.

Polovica týchto poistencov podstúpila následne aj kolonoskopiu. Diagnóza rakovina hrubého čreva a konečníka sa potvrdila u 85 mužov a 53 žien.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Koreň
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa