Pre osoby pozitívne na ochorenie COVID-19 sa menia pravidlá domácej izolácie, v prípade detí rozhodne lekár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, karanténa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od 20. marca tohto roka zruší vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov. Stane sa tak po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom. Osoby s COVID-19 už od tohto dátumu nebudú mať povinnú päťdňovú domácu izoláciu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Akútne respiračné ochorenia

Tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach budú dospelí i deti s COVID-19 v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ. V prípade detí lekár určí, že dieťa nie je v čase ochorenia spôsobilé navštevovať kolektív.

Ochorenie si nevyžaduje povinnú izoláciu

Ochorenie si v súčasnosti podľa ÚVZ nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali alebo boli kompletne zaočkovaní.

Ochorenie COVID-19 sa tak v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín,“ tvrdí ÚVZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva