Zariadenia sociálnych služieb dostali kyslíkové prístroje, prenájom zaplatí ministerstvo práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nemocnica, dýchanie, pľúcna ventilácia
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR SR) poskytne zariadeniam sociálnych služieb 60 kyslíkových prístrojov. Rezort o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa ministerstva Michaela Slivková Kirňaková. Kyslíkové prístroje budú rovnomerne rozdelené medzi zariadenia na celom Slovensku.

Pre dvoch pacientov

„Výhoda kyslíkového koncentrátora spočíva v tom, že naň môžu byť naraz napojení až dvaja klienti. Keďže je na kolieskach, v zariadení ho vedia presúvať z izby na izbu. Tým vedia počas jedného dňa pomôcť zlepšiť stav viacerým klientom v zariadení. Klienti s horším priebehom covidu tak nemusia byť hospitalizovaní v nemocnici, ale zostanú v prostredí, ktoré im je známe a cítia sa v ňom dobre,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Viac o téme: Koronavírus

Prenájom jedného kyslíkového koncentrátora stojí rezort práce dve eurá denne. Zariadenia sociálnych služieb si ich tak budú môcť od vyššieho územného celku požičať bezodplatne.

Prenajali si 60 prístrojov

Za prenájom 60-tich kusov kyslíkových koncentrátorov zaplatilo ministerstvo 24-tisíc eur. Do konca februára chce zabezpečiť a rozoslať do sociálnych zariadení ďalších 140 kyslíkových prístrojov za 34-tisíc eur.

Suma materiálnej pomoci, ktorú MPSVR SR poskytla zariadeniam sociálnych služieb, prekročila od začiatku pandémie hranicu 15 miliónov eur. Na mimoriadne odmeny pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb vyplatilo ministerstvo dotáciu viac ako 22 miliónov eur pre 29 983 zamestnancov. Centrám pre deti a rodiny bolo poskytnutých viac ako 2,8 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRZSS Zariadenia sociálnych služieb