Bez systémových opatrení a reformy verejného zdravotného poistenia je akýkoľvek ozdravný plán zdravotnej poisťovne ohrozením zdravia poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) týmito slovami reaguje na tvrdenia predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita (SaS) o tom, že do zákona je potrebné vrátiť možnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nariadiť zdravotným poisťovniam predloženie ozdravného plánu. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa VšZP Eva Peterová.
Mimoriadne náročná situácia
Štátna zdravotná poisťovňa tvrdí, že si včas plní všetky záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čím zabezpečuje komplexnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov, a to aj napriek mimoriadne náročnej situácii v zdravotníctve. „Položky, ktoré zaznamenali najvyšší nárast nákladov, sú lieky a zdravotné pomôcky,“ povedala hovorkyňa VšZP. Podobné zistenia sú podľa nej vo všetkých troch zdravotných poisťovniach a aj preto sú všetky v účtovnej strate.
Problémy s VšZP pretrvávajú, s Nemocnicou Bory stále nemá zazmluvnené všetky výkony
Straty v miliónoch eur
Vlani sa novelou zákona o zdravotných poisťovniach zrušilo oprávnenie ÚDZS požadovať od zdravotnej poisťovne predloženie ozdravného plánu, pokiaľ je v strate.
Strana SaS požaduje túto možnosť do zákona vrátiť. Podľa kandidáta strany SaS na ministra zdravotníctva Tomáša Szalaya vykazuje VšZP v dôsledku strát záporné vlastné imanie a preto je podľa neho potrebné do zákona vrátiť možnosť úradu nariadiť zdravotnej poisťovni predloženie ozdravného plánu.
Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za prvý štvrťrok tohto roka súhrnne stratu v sume takmer 69 miliónov eur. Stratou cez 50 miliónov eur sa na tom podieľala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za január až marec stratu takmer 15,6 milióna eur a zdravotná poisťovňa Union bola za rovnaké obdobie v strate takmer tri milióny eur.
Vyplýva to z predbežných neauditovaných výsledkov hospodárenia zdravotných poisťovní, ktoré v máji zverejnil ÚDZS.