Pŕhľava dvojdomá, žihľava alebo latinsky Urtica dioica, bola vysoko cenenou rastlinou v mnohých kultúrach. Stredovekí lekári pomocou nej vracali telu rovnováhu a vitamíny po zime. Severoamerickí indiáni používali pŕhľavu nielen na liečenie či ako súčasť stravy, ale vyrábali z jej vlákien laná, povrazy, lasá alebo rybárske siete. V nemecky hovoriacich krajinách bola táto bylina zasvätená bohu búrok Donarovi, ktorý bol ochrancom piva. Preto pivári kládli na sudy s pivom počas búrok žihľavu, aby neskyslo. Takisto naše staré mamy vkladali túto bylinu do mlieka, aby sa nezrazilo a používali ju na ochranu dobytka. Mala tiež významné využite v ľudovom liečiteľstve, ktoré si oplatí pripomenúť.
Zber a zdravotné účinky
Žihľava je trvalka rozšírená v našich záhradách a lúkach, býva známa tiež tým, že nás dokáže popáliť. Aj napriek tomu je jej zber za pomoci rukavíc veľmi osožný. Bylina obsahuje totiž cenné živiny, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú naše zdravie.
Predmetom zberu sú buď listy, alebo vňať. Menej často kvety a korene, ktoré sa používali na vonkajšie použitie proti vypadávaniu vlasov. Najlepším obdobím na zber tejto bylinky je skorá jar.
Žihľava je bohatá na antioxidanty, vitamíny A, C, triesloviny, chlorofyl, horčík, meď, kremík, vápnik a železo, čo ju predurčuje na podporu celkovej pohody a zdravia. Je účinná v boji proti kožným problémom ako akné, pomáha pri reumatických ťažkostiach a podporuje detoxikáciu tela či hojenie rán. Jej močopudné účinky sú dôležité pre čistenie organizmu.
Najčastejšie nepravdy o výžive, ktorým verí väčšina Slovákov
Pŕhľava sa osvedčila i v prevencii cievnych a kardiovaskulárnych problémov, v boji proti bronchiálnej astme a tiež zahlienenosti tráviaceho traktu.
Využitie v starostlivosti o vlasy
Žihľavový čaj alebo odvar môže byť použitý na posilnenie a revitalizáciu vlasov. Po aplikácii na vlasy, poskytuje lesk a podporu vďaka obsahu železa. Hoci sa môžu zdať vlasy na dotyk tvrdšie, výsledkom je zdravý žiarivý vzhľad.
Kuchynské využitie
Okrem liečebných vlastností je výborná aj v kuchyni. Môže sa pridávať do polievok, omáčok, alebo sa zo žihľavy dá pripraviť osviežujúci čaj. Jej špecifickú chuť sa dá vylepšiť medom, cukrom a citrónom.
Žihľava, v súčasnosti prehliadaná a neprávom označovaná ako burina, je v skutočnosti elixírom mladosti a zdravia. Jej všestranné využitie v oblasti zdravia, krásy a kulinárstva ukazuje, že táto rastlina by nemala byť podceňovaná. Jej pravidelné začlenenie do životosprávy môže priniesť pozoruhodné výhody pre každého z nás.