Živnostníci majú na splnenie si dôležitej povinnosti už len zopár dní, inak sa stanú dlžníkmi zdravotnej poisťovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, bankovky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) majú už len zopár dní na zmenu trvalého príkazu v banke. Dôvodom je zvýšenie minimálnych mesačných odvodov na zdravotné poistenie. Zvýšenú sumu minimálnych zdravotných odvodov totiž treba zaplatiť najneskôr do 8. februára.

Minimálne poistné na zdravotné poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) stúplo o 13 eur mesačne na 97,80 eura. Najnižšia ročná platba na zdravotné poistenie tak vzrástla o 156 eur.

Sadzba išla nahor

Výška mesačného preddavku sa však zmenila aj tým SZČO, ktoré platia vyššie ako minimálne zdravotné odvody, a to na základe daňového priznania za rok 2022.

Sadzba zdravotných odvodov pre SZČO išla nahor zo 14 % na 15 %. Ide o súčasť konsolidačného balíčka vlády Roberta Fica.

Keďže minimálny vymeriavací základ vzhľadom na rast priemernej mzdy na Slovensku stúpol z vlaňajších 605,50 eura na tohtoročných 652 eur, minimálne zdravotné odvody pre živnostníkov a ostatných SZČO sa zvýšili z 84,77 eura na 97,80 eura mesačne.

Najnižší možný vymeriavací základ

Ak by vláda sadzbu odvodov pre SZČO ponechala na úrovni 14 percent, minimálne mesačné zdravotné odvody by od januára išli nahor len na 91,28 eura.

Najnižší možný vymeriavací základ pre SZČO tvorí polovicu z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Kým v roku 2021 bola na Slovensku priemerná mzda 1 211 eur, z čoho minimálny vymeriavací základ vlani predstavoval 605,50 eura, v roku 2022 priemerné hrubé zárobky zamestnancov na Slovensku stúpli na 1 304 eur, následkom čoho najnižší vymeriavací základ na tento rok vzrástol na spomínaných 652 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať