Živnostníkom a ostatným SZČO majú minimálne zdravotné odvody stúpnuť o viac ako 150 eur ročne

SZČO
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.
Tento článok pre vás načítala AI.

Minimálne zdravotné odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by sa mali od januára budúceho roka zvýšiť o 13 eur mesačne. Vláda Roberta Fica totiž schválila legislatívny návrh, aby sadzba zdravotných odvodov pre SZČO išla nahor zo 14 % na 15 %.

Keďže minimálny vymeriavací základ vzhľadom na rast priemernej mzdy na Slovensku stúpa z tohtoročných 605,50 eura na budúcoročných 652 eur, minimálne zdravotné odvody pre živnostníkov a ostatných SZČO vzrastú z tohtoročných 84,77 eura na budúcoročných 97,80 eura mesačne.

Ak by vláda sadzbu odvodov pre SZČO ponechala na úrovni 14 percent, minimálne mesačné zdravotné odvody by od januára stúpli na 91,28 eura.

Poistné pre zamestnávateľov

Od začiatku budúceho roka sa zvýšia zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpne z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu.

Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachová. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý schválila vláda Roberta Fica.

„Uvedené zvýšenie sa navrhuje z dôvodu kritickej situácie s verejnými financiami, kedy príjmy nepostačujú na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Vzhľadom na solidárny systém verejného zdravotného poistenia neexistujú iné možnosti dofinancovania systému,“ uvádza sa v návrhu.

Sadzba zníži čistý príjem samoplatiteľa

Zvýšenie sadzby poistného zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a tzv. samoplatiteľa nezmení čistý príjem zamestnanca, avšak zníži čistý príjem samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa.

Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované,“ uviedla po pondelkovom rokovaní vlády ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Koalícia sa preto podľa nej dohodla na zvýšení zdravotných odvodov pre zamestnávateľov, podnikateľov a samoplatcov o jeden percentuálny bod, ktoré do zdravotníctva prinesie v budúcom roku 357 miliónov eur. „Ide o dodatočné zdroje nad rámec toho, čo by do zdravotníctva prišlo,“ povedala.

Peniaze sa podľa nej dajú dostať do zdravotníctva len zvyšovaním daní alebo odvodov. „Ak by sme išli cestou zvyšovania daní, nevieme, či by sme všetky peniaze naspäť dostali na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ dodala ministerka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rober FicoZuzana Dolinková